Zima už končí! Jak připravit auto na jaro?

30.03.2022

Kdy přezout na letní pneumatiky?

Mnoho řidičů očekává konec března, aby už konečně mohli přezout na letní obutí svého vozu. Výměna pneumatik by však neměla být vázána jen k tomuto datu, ale hlavně ke klimatickým podmínkám.

Obecně výrobci pneumatik doporučují přezutí na letní gumy, když dosahuje průměrná denní teplota 7 °C. 

Za teplého počasí zhoršují zimní pneumatiky jízdní vlastnosti vozu, především jeho brzdnou dráhu. Pokud však ještě plánujete výlet do vyšších horských poloh, měli byste naopak přezutí odložit.

Přezout samozřejmě můžete sami, ale vhodné je svěřit tento úkon odborníkovi, který vám může zároveň zkontrolovat i stav brzd, tedy destiček a kotoučů. V ceně do tisíc korun, tak máte nejen přezuto, ale víte, zda není potřeba další investice.

Vůz si umyjte radši ručně, ale zbytečně to neodkládejte!

Možná vás nenapadlo, kolik soli mohlo po zimě ulpět především na podvozku vašeho automobilu. Je tak vhodné se jí co nejdříve zbavit. V případě, že byste vyrazili do automatické kartáčové myčky, můžete tak svému vozu uškodit.

Kromě soli může totiž být na karoserii řada abrazivních částic, jež by mohly poškodit lak. Vůz si samozřejmě můžete nechat umýt ve specializovaných myčkách ručně, což často stojí i více než tisíc korun, ale oprava laku by byla dražší.

Vyměňte filtr a zkontrolujte i klimatizaci

Hlavně v horkých letních dnech se jistě hodí opravdu účinná klimatizace. Pokud její údržbu zanedbáte, nejenže nemusí fungovat tak jak má, ale může i výrazně zapáchat, a dokonce způsobit u citlivějších jedinců i alergické reakce.

Právě jaro je ideálním obdobím, kdy si nechat dezinfikovat nebo doplnit náplň klimatizace. Za vaši pohodu na letních cestách jistě pár set korun stojí. Pro maximální efektivitu klimatizace je pak vhodné pouvažovat i o výměně kabinového filtru.

A co takhle nechat si udělat vše najednou?!

Je tady ještě jedna varianta, a tou je nechat si vůz zkontrolovat celý a svěřit jeho údržbu autorizovanému servisu. Na jaře jsou totiž často dostupné mnohé akce, kdy za komplexní prohlídku vozu zaplatíte jen pár set korun a hned víte na čem jste.