Ze zimních na letní, z letních na zimní: Víte, kdy je nejlepší čas pro přezutí pneumatik na autě?

20.04.2022

Stejně jako v létě vyrážíte do ulic v sandálech a žabkách a v zimě naopak v zateplených botách či kozačkách, i auto potřebuje v každém roční období trochu jiné obutí. Proč je tomu tak, kdy přezout a jak? To vše se dozvíte v tomto článku.

Proč přezouvat pneumatiky?

Mít na autě zimní pneumatiky je v období mezi 1. listopadem a 31. březnem podle zákona povinnost. V tomto období se totiž počítá se sněhem, námrazou a ledem, kdy zimní pneumatiky zvyšují bezpečnost jízdy.

S provozem auta se pojí spousty povinností. Jednou z nich je i povinnost mít u sebe reflexní vestu v případě nouzového zastavení vozidla. Víte, kde je nejlepší místo pro uchování reflexní vesty v autě a kolik vest je třeba?

Proč přezouvat na zimní pneumatiky?

 • Nařizuje to zákon, pokud nebudete mít v období mezi 1. listopadem a 31. březnem přezuto na zimní pneu a zároveň bude venku mráz, můžete dostat pokutu až do výše 2 000 Kč.
 • Zajistí se tak vyšší bezpečnost na silnicích. V zimních měsících jsou letní pneumatiky nevhodné, mají při mrazivých teplotách až 3 krát delší brzdnou dráhu a celkově se zhoršuje ovladatelnost celého vozu.
 • Existují i cesty, kde můžete narazit na značku Povinná zimní výbava. V takovém případě je třeba mít zimní pneumatiky i mimo sezónu.

Proč přezouvat na letní pneumatiky?

Přezouvat na letní pneumatiky není ze zákona povinné, proto se najde spousty řidičů, kteří ve snaze ušetřit jezdí na zimních pneumatikách celoročně.

Stále však přibývá řidičů, kteří své vozidlo na jaře přezují do letního obutí a existují k tomu dobré důvody, hlavně ty bezpečnostní.

Není to jen přezutí, které může zvyšovat bezpečnost při jízdě. Faktorů bezpečné jízdy je více. Znáte tyto tipy pro bezpečné řízení?

 • Jezdit na letních pneumatikách v letních měsících je bezpečnější.
 • Zimní pneumatiky při vyšších teplotách nepřilnou tak dobře k povrchu vozovky a prodlužuje se brzdná dráha vozidla až na několik metrů.

Kdy přezouvat pneumatiky?

Kdy přezouvat pneumatiky? Na jaře i na podzim si s touto otázkou láme hlavu nespočet řidičů. Vybrat to správné datum totiž není jen tak a velkou roli samozřejmě hraje předpověď počasí a venkovní teplota.

Nenechte se zmást prvním jarním dnem. Nebyli byste první a jistě ani poslední, kdo zaplakal nad výdělkem, vyměňovat na letní pneumatiky se vyplatí až při trvalých ranních teplotách nad 7 °C.

A i tady pozor. Duben je v tomto ohledu opravdu zákeřný měsíc a aprílové počasí vám může i tak udělat čáru přes rozpočet. Proto ve chvíli, kdy se rozhodujete pro přezutí, zohledněte i dlouhodobou předpověď počasí.

 • Rozhodujícím faktorem pro přezutí bývá teplota, která by se v případě přezutí na letní pneumatiky měla držet nad 7 °C, nejčastěji přezouvají lidé pneumatiky v dubnu, kdy už bývají teploty stabilně nad touto hodnotou
 • Na zimní pneumatiky se přezouvá obvykle v říjnu nebo začátku listopadu, s ohledem na zákon, kdy teplota klesá pod onu teplotu 7 °C

Stejně jako záleží na výběru pneumatik pro léto a zimu, může být důležitý výběr i dalších prvků. Věděli jste například, že je rozdíl, zda v zimě jezdíte na plechových nebo hliníkových discích?

Jak správně přezout pneumatiky?

A jak na přezutí? Pokud patříte mezi šikovné kutily a milovníky aut a přezout auto umíte, máte vyhráno a přezout můžete sami doma raz dva. Ne všichni to ale umí - některým může pomoci návod a naučí se to také, jiní mohou navštívit autoservis!

Hurá do pneuservisu!

Nechce se vám do přezouvání nebo na to nemáte čas či to sami nezvládnete? Nevadí! Od toho je tu pneuservis, kde pneumatiky vymění.

Pamatujte, že v dubnu a v říjnu, kdy přezouvá mnoho lidí, mají obvykle pneuservisy nejvíce práce a může se stát, že budou mít plno. Proto doporučujeme volat do pneuservisu s předstihem a zarezervovat si termín včas.

Samotná výměna pneumatik v autoservisu trvá chvíli a jediné, co budete potřebovat s sebou je hotovost, s kterou za onu službu zaplatíte. Ceník si můžete zjistit i dopředu, obvykle se cena pohybuje kolem 500 Kč.

Pneuservisy nabízí i další služby. Někdy bývá v ceně výměny pneumatik i vyvážení kol, výměna disků auta. Za drobný příplatek můžete v pneuservisu své pneumatiky také uskladnit, pokud nevlastníte garáž a nemáte je kam dát.

Jak přezout pneumatiky sám?

Pokud se rozhodnete přezouvat pneumatiky doma, musíte vlastnit pár věcí, bez kterých se při přezutí neobejdete.

 • Hever
 • Klíč na kola

Ještě předtím, než se do samotné výměny pustíte, je třeba najít vhodné místo, kde budete přezouvat. Auto by mělo stát na pevné a rovné podložce. Ideálním místem je třeba garáž.

TIP: Na co si dát pozor při pronajímání garáže?

Dále je třeba vozidla zajistit zabrzděním a zařazením rychlosti, také zakládacími klíny na té straně vozidla, kterou zrovna nebudete vyměňovat. Dokud auto stojí na zemi povolíte si klíčem šrouby na kole, asi o půl závitu.

Jak zvednout auto?

A teď musíte auto dostat do vzduchu! K tomu poslouží zvedák. Každé auto má svůj zvedací bod, obvykle jde o nejsilnější místo vozu. U vašeho konkrétního auta zjistíte zvedací body z manuálu vozidla. Pomoci se jistě dočkáte i na internetu.

Pak už stačí zvedák umístit pod tento zvedací bod a auto zvednout.

Když je auto ve vzduchu

Když je auto ve vzduchu, uvolníte všechny šrouby, nasadíte novou pneumatiku a šrouby zase utáhnete. Utahovat vždy musíte protilehlé šrouby. Stejný postup uplatníte na všech 4 kolech.

Na zemi je pak třeba ještě kola dotáhnout. A tím rozhodně nekončíte. Po přezutí začíná další zábava.

Inspirace: Máte doma milovníka aut, traktorů či bagrů? Potěšte ho vtipným tričkem!

 • Nezapomeňte zkontrolovat tlak v pneumatikách, popř. je dohustit
 • Zkontrolujte stav pneumatik, a to zejména hloubku dezénu: na letních pneumatikách by měla být hloubka dezénu alespoň 1,6 mm, na zimních alespoň 4 mm. Pokud je hloubka dezénu pod minimální stanovenou výškou, je třeba pořídit nové pneumatiky
 • Doporučujeme sundané pneumatiky také popsat, abyste za rok věděli, která patří na jaké kolo
 • Posledním bodem je zajištění vyvážení vozidla. Toho ale doma dosáhnout nelze. Proto v průběhu roku je dobré navštívit pneuservis a nechat si auto vyvážit

Závěrem

Nyní už víte, že při přezouvání pneumatik nehraje roli pouze datum stanovené zákonem, ale také počasí a další faktory. Nejčastěji lidé přezouvají své vozy na letní pneumatiky v dubnu, na zimní potom v průběhu října nebo začátkem listopadu. Hlavním důvodem pro přezutí je bezpečnost jízdy.

TIP na konec: Kromě povinného smluvního pojištění můžete pojistit také své pneumatiky, a to v rámci havarijního pojištění! Takové pojištění chrání nové pneumatiky při defektu po najetí na výmol.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

Obrázky:

https://unsplash.com/photos/roDIMUicssQ 

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-prace-auto-vozidlo-3807386/ 

https://www.pexels.com/cs-cz/foto/snih-silnice-zima-auto-12875/