Žáci Středního odborného učiliště zahájili testování žákovského vozu ŠKODA AFRIQ

09.02.2022

Žákovský vůz ŠKODA AFRIQ získává konkrétní podobu.

25 žáků letošního ročníku projektu Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO již z velké části dokončilo stavbu osmého žákovského vozu ŠKODA, který je nyní ve fázi testování. Veřejná prezentace modelu ŠKODA AFRIQ se uskuteční letos na jaře.

25 žáků Středního odborného učiliště ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi již téměř dokončilo stavbu vozu ŠKODA AFRIQ a dosáhlo tak dalšího milníku. Osmý žákovský vůz ŠKODA vzdává hold legendární Rally Dakar a je prvním modelem v historii tradičního studentského projektu, který vznikl ve spolupráci se ŠKODA Motorsport. V současné době začíná testování této velkolepé závodní verze vycházející z městského SUV KAMIQ. Na jaře se pak vůz představí zástupcům médií a veřejnosti. Jméno AFRIQ, které žáci zvolili, odkazuje mimo jiné i na odpovědnost společnosti ŠKODA AUTO za veškeré aktivity koncernu Volkswagen v severní Africe, kde má Rally Dakar své kořeny.

"Poslední měsíce jsme tvrdě pracovali. Je skvělé, že konečně stojíme před hotovým vozem. Spolupráce s různými odděleními společnosti ŠKODA AUTO a s odborníky ze ŠKODA Motorsport byla skvělou zkušeností, kterou si s sebou odneseme do profesního života. Nyní se již nemůžeme dočkat testovacích jízd s vozem ŠKODA AFRIQ a těšíme se, jak si automobil povede na silnici", říká žákyně Anna Střížková.

Aby byl osmý žákovský vůz ŠKODA schopen jízdy v terénu, integrovali žáci Středního odborného učiliště do zadní nápravy vozu AFRIQ pohon všech kol převzatý z modelu ŠKODA OCTAVIA. S výbavou interiéru závodního automobilu pomáhali svými technickými znalostmi odborníci ze ŠKODA Motorsport. V koncepčním voze sedí cestující v závodních sedadlech z úspěšného soutěžního speciálu ŠKODA FABIA Rally2 evo, která jsou vybavena pětibodovými bezpečnostními pásy. Díky mnoha novým a někdy i neobvyklým nápadům je osmý žákovský vůz ŠKODA opět skutečně jedinečné vozidlo, které dokládá vysokou kvalitu výuky na Středním odborném učilišti v Mladé Boleslavi založeném již v roce 1927. Kromě mistrů odborného výcviku podporují studenty tradičně také inženýři a odborní pracovníci z oblastí technického vývoje, designu, výroby a v letošním projektu také poprvé specialisté ze ŠKODA Motorsport.

Zdeněk Stanke, vedoucí týmu ŠKODA Academy, říká: "Vždy je vzrušující sledovat krok za krokem vznik žákovského vozu ŠKODA. To, že nyní vidíme vůz ŠKODA AFRIQ téměř hotový, si my učitelé užíváme stejně jako žáci. Jsem nadšený z toho, s jakým důrazem pro detail se tomuto vozu žáci i učitelé věnovali. Uvnitř se cítíte jako v profesionálním závodním voze, který pokaždé čeká na startovní signál další rychlostní zkoušky."