Vyvážené a rychlé svačiny na cesty autem. Co si zabalit, abychom nehladověli?

14.03.2023

Trávíte hodně času v autě? Tak jistě víte, jak limitující je nabídka motorestů a benzínových pump. Co si tam vybrat, případně co si připravit doma, abychom nebyli na cestách hladoví? Inspirujte se tipy od výživového poradce. 

Obložená bageta se zeleninou, šunkou a sýrem

Správně poskládaná bageta může být skvělou svačinou na cesty. Je skladná a nepotřebujete k ní žádný příbor. Základem je do ní vložit ingredience, které vás zasytí a dodají potřebnou energii. Té by mělo být tak akorát, abychom za volantem neusínali.

,,Nebojte se pečiva, radí výživová poradkyně v Ostravě, důležité je vybrat ho správně. Zaměřte se na celozrnné, případně žitné pečivo, které vám dodá energii na delší čas, jak to bíle. Získáte také potřebné minerály a vitamíny, což se u bílé bagety říct nedá." 

Co tedy dát do bagety na cestu? "Ideálně čerstvý sýr typu gervais, místo másla nebo majonézy, dále vysokoprocentní šunku, eidam s nižší hodnotu tuku, třeba 30 %, a také zeleninu. Hodí se okurka, rajče, paprika nebo ředkvička", doplňuje poradkyně.

Celozrnné sušenky, jogurt s ovocem a ořechy

Komplexní sacharidy, bílkoviny, vláknina a zdravé tuky. Na tuhle kombinaci je potřeba myslet i u přípravy svačinek. "Když do sebe dostaneme všechny tyto makroživiny, hladina cukru v krvi bude stabilní a nebude nás to tahat opět zastavit na pumpě, abychom doplnili energii. Sušenky z celozrnné mouky spolu s ovocem v jogurtu dodají okamžitou energii a jogurt nás díky bílkovině zasytí. Tuky v oříšcích nebo semínkách v jogurtu zase dodají dlouhodobou energii," popisuje poradkyně z nutriční poradně v Ostravě. 

Abychom jí ale nebylo až příliš, myslete na to, že byste jich měly denně sníst maximálně jednou hrst. Když byste chtěli úplně ideální svačinu, nahraďte sušenky ovesnými vločkami, nebo müsli bez cukru, které rovnou zamícháte do jogurtu spolu s oříšky a kouskem ovoce. Vločky se v jogurtu namočí a tým pádem budou lehce stravitelné, což se hodí i za volantem.

Tvarohový nápoj s ovocem a semínky

Mnohem těžší, jak na pumpě najít jídla plné sacharidů a tuku je najít tam něco, co obsahuje dostatek bílkovin. Většina jídel "Když neholdujete proteinovým tyčinkám, připravte si proteinový nápoj třeba z tvarohu. Tvaroh je hodně tvárný, bude chutnat tak, jak ho dochutíte. Vyzkoušejte třeba vymixovat tvaroh s acidofilním nápojem, borůvky, lněnými semínky, lžičko medu a namočenými vločkami. I hustý nápoj může za volantem nahradit vyvážené jídlo", radí výživová poradkyně z Prajzské NUTRI. Nezatíží trávení a je velmi skladný – všechno můžete rozmixovat a vypít z jedné lahve, nic se nepomačká, nenavlhne a neudělá to nepořádek ani v autě. 

Další tipy na svačiny v autě

Zapečená tortilla se sýrem, zeleninou a šunkou, vařené vajíčko s ořechy a žitným chlebem, domácí ovesné sušenky z banánu, arašídového másla a vloček.

Zdroj: Prajzská NUTRI

Foto: Vanessa Loring, Pexels

Zpracovala: Andrea Ježková