Víte, na co si dát pozor při pronájmu auta v zahraničí?

24.03.2023

Nedostačující vozidlo, pojištění k ničemu a šílené poplatky. Ano, i to se vám může stát u autopůjčoven na vaší dovolené. Je proto důležité být obezřetný a mít na paměti některé klíčové faktory, které by mohly ovlivnit vaši pohodu a bezpečnost. Podíváme se na aspekty pronájmu auta v zahraničí, na které byste si měli dát pozor, včetně toho, jak najít ideální autopůjčovnu.

Pomalu ale jistě…

Letní sezóna a dovolené v zahraničí se pomalu, ale jistě blíží. Po celém světě se turisté připravují na to, aby si užili slunce, moře, horské túry, kulturní památky a mnoho dalšího.

Pro mnoho lidí je dovolená nejvíce očekávaným okamžikem roku, a to z dobrého důvodu. Dovolená vám umožní odpočinout si od práce a povinností a vychutnat si čas s rodinou a přáteli. Můžete se také vzdát rutiny každodenního života a prožít něco nového a vzrušujícího.

Pokud se chystáte na dovolenou, je důležité si předem naplánovat všechny detaily, aby byla vaše cesta co nejvíce příjemná a bezproblémová. Jestliže se chystáte například do Paříže, jistě bude vhodné zjistit si, co byste měli vědět o cestování autem ve Francii.

Proč si půjčit auto v zahraničí?

Pokud zvažujete možnost půjčení si auta, zde je pět důvodů, proč byste to měli zvážit:

1. Komfort a soukromí

I na dovolené samozřejmě existuje možnost cestování hromadnou dopravou, tedy místními vlaky, autobusy a dalšími způsoby. Půjčení si auta vám nabízí větší komfort a soukromí.

V některých destinacích může být cestování veřejnou dopravou dosti nespolehlivé, některé spoje mají velká zpoždění nebo nepřijedou prostě vůbec. Může být problém také s přeplněností spojí nebo nefunkční klimatizací. V některých destinacích zase hrozí vyšší riziko krádeží v hromadných dopravních prostředcích, kde se cestující mačkají jeden na druhého.

Ve voze, který si půjčíte a budete ho tak mít sami pro sebe si můžete dělat, co budete chtít - pouštět hudbu, jíst jídlo i si zastavit na přestávku, kde budete chtít.

2. Flexibilita a nezávislost

Auto půjčené na dovolené vám poskytuje větší flexibilitu a nezávislost při cestování. Nemusíte se spoléhat na veřejnou dopravu nebo na organizované zájezdy, což vám umožní být svobodnější v plánování vašich aktivit.

Podívat se tak můžete na jakákoliv místa v okolí. Můžete si naplánovat svůj itinerář podle vašich představ a zůstat na místě, které se vám líbí, jak dlouho budete chtít.

Tip: Při dlouhém a únavném cestování mějte pro jistotu po ruce energetický nápoj a dbejte na pravidelný oddych a bezpečnost.

3. Prozkoumávání míst mimo turistické trasy

Díky půjčenému autu můžete prozkoumat oblasti mimo hlavní turistické trasy a objevit skryté krásy země, které byste jinak neměli možnost vidět, například s autobusovým zájezdem. Můžete se vydat na odlehlá místa, kam se nejezdí autobusem a poznat zemi z jiné perspektivy.

4. Ušetření času

Taktéž ušetříte čas. Nemusíte se zdržovat čekáním na veřejnou dopravu nebo organizované zájezdy, což vám umožní více času věnovat se prozkoumávání míst, které si přejete navštívit.

5. Cenová výhodnost

V mnoha případech je tato varianta cenově výhodnější než zaplatit si za organizovaný zájezd nebo cestování taxíkem. Navíc, pokud se rozhodnete pro půjčení auta, můžete se rozhodnout pro různé typy aut a cenové kategorie, což vám umožní najít si tu nejlepší nabídku, která vám vyhovuje.

Na co si dát pozor

Pronájem auta je ideální, pokud chcete prozkoumat nová místa a cestovat nezávisle. Přestože je to jednoduchý způsob, jak se dostat z bodu A do bodu B, může to být také zdroj stresu a může vás čekat plno nástrah, pokud nevíte, na co si dát pozor.

Pojištění

Pojištění auta je nezbytné při půjčování auta, a to platí i v zahraničí. V závislosti na zemi, kterou navštívíte, mohou být požadavky na pojištění různé. Vždy si ověřte, zda je auto pojištěné a v jakém rozsahu.

Platby

Ujistěte se, že víte, jaká platba se po vás bude požadovat, zda budete muset platit zálohu nebo jaké jsou poplatky za pozdní vrácení vozu. Je také dobré mít přehled o možných poplatcích za poškození vozidla, abyste se vyhnuli nečekaným nákladům.

Pravidla silničního provozu

Každá země má svá vlastní pravidla silničního provozu, takže je důležité se před cestou seznámit s těmito pravidly. Pokud nevíte, jaká jsou pravidla v dané zemi, můžete se dostat do problémů a dokonce i zaplatit pokutu.

Zkontrolujte také, zda platí nějaké specifické zákazy nebo omezení, jako jsou například zóny s omezeným provozem, povinnost nosit reflexní vesty a tak dále.

Tip: Znáte povinnosti ohledně používání reflexní vesty v zahraničí?

Dokumenty

Před výpůjčkou vozidla byste měli mít při sobě všechny potřebné doklady. To zahrnuje řidičský průkaz, platný pas, kreditní kartu a potvrzení o rezervaci. Je také dobré si zkontrolovat, zda jsou všechny dokumenty platné a zda platí v zemi, kterou navštívíte.

GPS

Jestliže neznáte oblast, do které cestujete, je velmi užitečné mít k dispozici GPS nebo jiné navigační zařízení. To vám pomůže najít vaše cílové místo bez zbytečného stresu a může vám ušetřit spoustu času.

Vozidlo

Pečlivě si zkontrolujte stav vozidla před jeho zapůjčením. Především dbejte na pneumatiky, kapotu, dveře a také palivovou nádrž. Zkontrolujte, zda je vozidlo v dobrém stavu a zda nejsou viditelné žádné poškození. Pokud si všimnete jakéhokoliv poškození, informujte o tom okamžitě personál půjčovny.

Pokud to totiž neuděláte, je možné, že po vás bude chtít autopůjčovna při vrácení vozu náhradu tohoto poškození, i přesto, že jste ho nezpůsobili. Je také důležité se seznámit s ovládáním vozidla, aby nedošlo k žádným nehodám z důvodu neznalosti ovládacích prvků.

Tip: Víte, co všechno si můžete zjistit o autě s pomocí VIN čísla?

Parkování

V některých zemích může být parkování velkým problémem. Pokud tedy plánujete parkování na veřejném místě, ujistěte se, že máte k dispozici správné parkovací povolení a že víte, kde je nejlepší parkovat.

Pokud se rozhodnete zaparkovat na parkovišti, zkontrolujte, zda jsou parkovací místa dobře označena a zda jsou dostatečně velká pro vaše vozidlo. Vyvarujete se tak případnému poškození vozidla.

Komunikace

Určitě mějte u sebe vždy svůj mobil pro případ nouze. Od věci také není mít kontakty na místní pohotovostní služby, jako jsou například záchranné služby, policie a hasiči.

POZOR! Telefon byste nikdy neměli používat během řízení. Pokud si potřebujete zavolat, využijte handsfree a v případě, že se neobejdete bez navigace, vyberte si vůz s vestavěnou GPS nebo držákem na mobilní telefon.

Kdo může být řidičem vypůjčeného auta?

Tohle je poměrně zásadní otázka, která sice pro někoho může být samozřejmá, ale je dobré na ni znát správnou odpověď. Pokud totiž plánujete, že se budete na řízení vozidla střídat s dalšími osobami, měli byste si být vědomi toho, že ve většině zemích je řidičské oprávnění vázané na nájemce auta, což znamená, že pouze on může vozidlo řídit.

Některé půjčovny automobilů mohou nabízet možnost přidání dalších řidičů za poplatek. V takovém případě by však musela být každá osoba zvlášť uvedena v nájemní smlouvě a platit poplatek za to, že bude řídit.

Podle čeho vybírat autopůjčovnu?

Výběr té správné autopůjčovny je určitě dobré nepodcenit. Spousta autopůjčoven se sice mohou tvářit, že mají levná a výhodná vozidla, ale stejně si nakonec připlatíte za poplatky nebo pojištění. Podle čeho tedy vybírat?

Vyhledejte si autopůjčovny předem

Najděte si autopůjčovny předem a porovnejte ceny a nabídky. Internetové srovnávače cen vám v tomto velmi pomohou.

Porovnejte ceny a podmínky pronájmu

Ceny a podmínky pronájmu se mohou velmi lišit mezi různými autopůjčovnami, a proto je důležité porovnat si nabídky od několika autopůjčoven. Srovnávejte nejen ceny, ale také podmínky týkající se pojištění, limitů kilometrů a dalších poplatků.

Veškeré poplatky zahrnuty v ceně

Při výběru autopůjčovny dbejte na to, aby v ceně byly zahrnuty veškeré poplatky, například za pojištění a za doplňkové vybavení. Pokud si nejste jisti, zkontrolujte to přímo s autopůjčovnou.

Zjistěte, jaké pojištění je v ceně a jaké další pojištění si můžete připlatit

Většina autopůjčoven nabízí základní pojištění v ceně pronájmu. To však může být velmi nedostatečné a sotva by vám pokrylo nějakou škodu. Zjistěte, jaké pojištění je v ceně a zda si můžete připlatit za další pojištění, které by mohlo být užitečné například při nehodě.

Limit ujetých kilometrů

Některé autopůjčovny mají limitovaný počet ujetých kilometrů a pokud překročíte tento limit, budete muset platit dodatečné poplatky. Pokud plánujete projet větší vzdálenosti, zkontrolujte, zda autopůjčovna nabízí neomezené kilometry.

Dobré hodnocení od ostatních klientů

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je autopůjčovna spolehlivá, je zkontrolovat recenze od ostatních uživatelů. Zkuste najít recenze na internetu, nebo se zeptejte svých známých na zkušenosti s autopůjčovnami.

Asistenční služba 24/7

V případě nouze byste měli být schopni zavolat autopůjčovnu a získat pomoc. Zkontrolujte, zda autopůjčovna poskytuje nabídku asistenční služby 24/7 a jaké jsou podmínky v případě poruchy nebo nehody.

Kancelář v blízkosti letiště nebo vašeho ubytování

Ideální je najít autopůjčovnu, která má kancelář v blízkosti letiště nebo vašeho ubytování. Tím se vyhnete zbytečnému čekání nebo hledání cesty k autopůjčovně.

Možnost online rezervace auta předem

Některé autopůjčovny nabízejí možnost online rezervace auta předem. To vám ušetří čas a energii při příjezdu do zahraničí, kdy už vám bude jen stačit vyzvednout auto na autopůjčovně.

Ideální místa v zahraničí pro půjčení auta

Půjčení auta z autopůjčovny v zahraničí je skvělý způsob, jak se pohybovat a objevovat nová místa na vlastní pěst. Zde je pět trendových míst v zahraničí, kde je výhodné půjčit si auto a prozkoumat je.

Portugalsko

Portugalsko je stále oblíbenější turistickou destinací a půjčení auta je vynikajícím způsobem, jak prozkoumat tuto zemi plnou Pasteis de nata. Můžete se projet po krásné pobřežní silnici, zastavit se v malých rybářských vesnicích a navštívit historická města, jako je Lisabon, Porto a Faro.

Pokud zvolíte tuto zemi, nevynechejte ani srdeční záležitost všech surfařů - Nazaré. Portugalsko je také ideální místo pro cestování s vaším čtyřnohým mazlíčkem, především kvůli plážím, kde nejsou žádné zákazy pejsků. Jen si dopředu zjistěte, na co si dát pozor při cestování se psem.

Řecké ostrovy

Řecké ostrovy jsou krásná a jedinečná místa, která stojí za to navštívit. Ať už si půjčíte auto na Krétě, Korfu, Santorini nebo Mykonosu, objevíte krásné pláže, historické památky a malebné vesnice.

Nejspíše nejideálnějším řeckým ostrovem pro půjčení auta je Rhodos. To především proto, že je to ostrov poměrně malý a zároveň je zde spoustu nádherných míst, které stojí za to vidět a navštívit.

Norsko

Norsko patří mezi nejpůsobivější místa na světě. Půjčení auta v Oslu a prozkoumání krásných fjordů a přírodních parků je nezapomenutelný zážitek, a to už jen z toho důvodu, že norská příroda je zkrátka neopakovatelná.

Maroko

Fascinující a exotická země - to přesně Maroko je. Nejideálnější je vypůjčit si auto v Marrákeši a vydat se po krásných krajinných oblastech a přímořských letoviscích, jako je Essaouira nebo Agadir.

Tip: Jak se připravit na cestu autem do Itálie.

Island

Island je země plná přírodních divů, jako jsou sopky, gejzíry, ledovce a národní parky. Nejčastěji začínají cesty autem v Reykjavíku, odkud pojedete prozkoumávat islandské krásy.

Tak kam se vydáte?

Daniela Vaková, Specialista na optimalizaci webů

Úvodní foto: Hamann La, Pexels

Zpracovala: Andrea Ježková