Systém společnosti Bosch varující před vozidlem v protisměru je nyní součástí vozů ŠKODA

11.02.2021

"Pozor, jede proti Vám řidič v protisměru!" Každý toto varování zná. Jen v Německu je těchto dopravních hlášení asi 2 000 ročně.

Vozidla v protisměru často způsobují kritické situace a bohužel i vážné nehody se smrtelnými následky. Pomocí cloudového varování před vozidlem v protisměru vyvinula společnost Bosch řešení, které před takový vozidlem varuje všechny ohrožené účastníky silničního provozu před nebezpečím během několika sekund - a mnohem rychleji než dopravní hlášení. ŠKODA je od nynějška prvním výrobcem automobilů na světě, který používá varování před vozidlem v protisměru. Díky nové aplikaci infotainmentu dostanou řidiči život zachraňující varování přímo na displej přístrojové desky vozidla.

"Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu - naplňujeme tak naše motto "Stvořeno pro život". Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný," říká Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch.

ŠKODA bude od prvního čtvrtletí roku 2021 nabízet svou dopravní aplikaci (Traffication) s varováním před vozidlem v protisměru od firmy Bosch v řadě modelů, konkrétně ŠKODA SUPERB, SCALA, KAMIQ, KAROQ a KODIAQ. Další modely vozidel budou následovat později v roce 2021.

"Zvyšování bezpečnosti silničního provozu je pro společnost ŠKODA důležitým cílem. S naší novou dopravní aplikací (Traffication) s upozorněním před vozidlem v protisměru se k tomuto cíli přibližujeme," říká Michal Vondra, produktový manažer dopravní aplikace (Traffication) ze společnosti ŠKODA.


"Naším cílem je dostat varování před vozidlem v protisměru do každého automobilu - naplňujeme tak naše motto "Stvořeno pro život". Protože každý mrtvý a každý zraněný kvůli vozidlu v protisměru je zbytečný." Dr. Mathias Pillin, prezident nové divize Cross-Domain Computing Solutions společnosti Bosch.

Nepředvídatelné nebezpečí - vozidlo v protisměru

Naštěstí se nehody způsobené vozidlem v protisměru stávají zřídka, ale pokud k nim dojde, mají obvykle vážné následky. Vzhledem k tomu, že každá třetí jízda v protisměru skončí po 500 metrech - a v nejhorším případě fatálně - je varování před nepředvídatelným nebezpečím prostřednictvím dopravního hlášení velmi zpožděné. Díky cloudovému varovnému systému Bosch přímo v hlavní jednotce (Head Unit) vozidel ŠKODA chtějí obě společnosti nyní dále snižovat počet nehod způsobených řidiči jedoucími v protisměru. Pokud se vozidlo přiblíží k vjezdu nebo výjezdu z dálnice, systém automaticky odešle současnou polohu GPS anonymně do cloudu. Aktuální pohyb vozidla je poté v cloudovém prostředí Bosch porovnán s povoleným směrem jízdy. V případě nepřípustných odchylek je řidič upozorněn na nesprávnou jízdu pomocí varování na displeji. A to nejlepší: Varování se objeví během několika málo sekund, a proto ve většině případů předtím, než řidič najede na dálnici. Společnosti Bosch a ŠKODA navíc plánují okamžitě předávat varování všem blížícím se účastníkům silničního provozu v nebezpečné oblasti.

"Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť," říká Pillin.

Při opuštění oblasti nájezdu nebo výjezdu dálnice se výměna dat mezi vozidlem a cloudem znovu přeruší. Vedle zahájení sériové výroby varování před vozidlem v protisměru ve společnosti ŠKODA jedná společnost Bosch s dalšími výrobci automobilů, aby se tato funkce dostala do výbavy co nejvíce vozidel.


"Čím více vozidel je propojeno s varováním před vozidlem v protisměru od společnosti Bosch, tím hustší je neviditelná bezpečnostní síť." Dr. Mathias Pillin.

25 partnerů aplikace ve 20 zemích

Varování před vozidlem v protisměru prostřednictvím cloudu od společnosti Bosch je k dispozici jako aplikace pro smartphony od roku 2018 a nyní jej využívá 25 partnerů v Evropě. Díky tomu je k dispozici celkem 26 milionům uživatelů. Softwarový modul je integrován do chytrých aplikací rádiových stanic, poskytovatelů streamovacích, navigačních služeb a zpráv. V takovém případě jsou anonymizovaná data GPS odeslána do cloudu pomocí smartphonu a analyzována v backendu společnosti Bosch. Varování je vydáváno prostřednictvím displeje smartphonu a akustického upozornění. V Evropě již aktivně používá upozornění na vozidla v protisměru od společnosti Bosch přibližně 2,5 milionu unikátních uživatelů měsíčně, například ve Španělsku, Francii, Švédsku, Norsku, Polsku, Itálii a Velké Británii. Ještě letos by se měly připojit uživatelé z prvních zemí mimo Evropu - USA a Kanady. Aktuálně cloudový back-end společnosti Bosch vyhodnocuje více než 4,5 milionu jízd z hlediska rizika výskytu vozidla v protisměru - a to každý den.