Škoda Muzeum zahájilo výstavu zaměřenou na udržitelný rozvoj

26.02.2024

Ochrana životního prostředí a snižování ekologických dopadů činnosti společnosti je dlouhodobě nedílnou součástí firemní strategie společnosti Škoda Auto. V období od 17. ledna do 16. června probíhá ve Škoda Muzeu rozsáhlá výstava, která návštěvníkům představuje závazky společnosti v oblasti udržitelnosti. Výstava je také příležitostí k veřejné premiéře zcela nového modelu Kodiaq, který je nyní poprvé nabízen rovněž s plug-in hybridním pohonem.

Nová výstava ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi vyzdvihuje závazky společnosti v oblasti elektrifikace a udržitelnosti. K vidění bude až do 16. června a návštěvníkům umožní podrobně se seznámit s iniciativami společnosti Škoda Auto, jejichž cílem je neustálé snižování dopadu na životní prostředí. Expozice detailně popisuje konkrétní kroky, které automobilka činí pro snižování emisí v celém hodnotovém řetězci. Kromě toho představuje řadu historických i současných ekologických projektů a aktivit a nastiňuje budoucí plány v oblasti udržitelnosti.

Dlouhá tradice ekologických inovací
Výstava ve Škoda Muzeu přibližuje nejen historii společnosti, ale také její dlouhodobý zájem o ochranu životního prostředí, na který poukazují vozidla jako Škoda Eltra. Tento plně elektrický model, odvozený od vozu Škoda Favorit, vznikl na počátku devadesátých let a představuje počátek novodobých snah o elektrifikaci u značky Škoda.

Návštěvníci se dále mohou dozvědět o používání udržitelných materiálů v současných modelech Škoda. Například v novém modelu Škoda Kodiaq jsou textilie použité na čalounění sedadel a obložení stropu či koberce v kabině i zavazadlovém prostoru vyrobeny z větší části z recyklovaného polyesteru nebo v případě výbavového stupně Design Selection Lounge jsou potahy sedadel vyrobené z kombinace recyklovaných přízí se 40 % přírodní vlny. Dokonce i kožené potahy sedadel jsou vyráběny ekologickými postupy a ikonický deštník Škoda je nyní zhotoven z recyklovaných materiálů.

Společnost Škoda Auto ve spolupráci se svými dodavateli intenzivně pracuje na vývoji nových, trvale udržitelných materiálů pro budoucí výrobu, včetně snadno recyklovatelných jednosložkových materiálů a recyklovaných plastů pro sedadla a výplně dveří. Vystavená studie interiéru vozu Škoda Octavia nabízí pohled na udržitelné materiály, které se uplatní v interiérech vozů v budoucnosti.

Udržitelný rozvoj jako pevná součást firemní strategie
Od roku 2013 zastřešuje Škoda Auto své environmentální projekty pod strategii GreenFuture, kterou tvoří tři základní pilíře GreenFactory, GreenProduct a GreenRetail. Ekologický přístup podtrhuje začlenění udržitelnosti také jako zásadní součásti firemní strategie Next Level – Škoda Strategy 2030.

Od roku 2020 automobilka neukládá žádný výrobní odpad na skládky. To znamená, že veškerý odpad z výrobních procesů je materiálově nebo energeticky využit. Do roku 2030 se Škoda Auto zavázala dosáhnout ve svých třech českých výrobních závodech stejně jako ve dvou závodech v Indii neutrálního provozu z hlediska emisí CO2 a zároveň snížit emise nově prodaných vozů v Evropě o 50 % ve srovnání s rokem 2020. Česká automobilka také rozšiřuje využívání obnovitelných zdrojů energie prostřednictvím mnoha významných projektů. Ve spolupráci s dodavatelem energií ŠKO-ENERGO modernizuje teplárnu na 100% využití biomasy. Dále ve svých závodech v kooperaci s ostatními partnery rozvíjí projekty v oblasti solární energie, což je dalším příkladem jejího komplexního přístupu k udržitelnosti.

Podpora udržitelnosti v mezinárodní síti prodejců
Společnost Škoda Auto rozšiřuje své úsilí o udržitelný rozvoj i na celosvětovou síť prodejců. Zavádí ekologické postupy v logistice, včetně používání recyklovatelných obalů, elektrických nákladních vozidel a optimalizace tras s cílem minimalizovat emise. Ve svých autorizovaných prodejnách a servisech podporuje udržitelný provoz instalací fotovoltaických panelů, bateriových úložišť a tepelných čerpadel pro snížení spotřeby energie. Vedle toho společnost Škoda Auto zajišťuje odpovědné nakládání s chemickými látkami, odpady, energiemi a vodou.

Chcete-li se dozvědět více o iniciativách společnosti Škoda Auto v oblasti udržitelného rozvoje, podrobné informace o výstavě včetně otevírací doby Škoda Muzea naleznete zde. Škoda Auto provozuje také vlastní microsite věnovanou udržitelnosti, která nabízí hlubší vhled do témat a opatření z oblasti ochrany životního prostředí, sociální odpovědnosti a správy a řízení společnosti (ESG).

TZ Škoda Auto