ŠKODA AUTO vyrobila sedmimiliontý vůz řady OCTAVIA

20.02.2020

Mladá Boleslav, 20. února 2020 - V hlavním výrobním závodě společnosti ŠKODA AUTO sjela z linky sedmimiliontá ŠKODA OCTAVIA. Počátky této modelové řady sahají až do roku 1959. V polovině devadesátých let byla první moderní generace modelu OCTAVIA prvním modelem značky ŠKODA, který byl kompletně vyvinutý pod střechou koncernu Volkswagen. Od té doby je OCTAVIA základem úspěšného rozvoje české automobilky. V roce 2019 dodala značka ŠKODA svým zákazníkům 363 700 exemplářů svého bestselleru, v listopadu pak měla v Praze světovou premiéru nejnovější, už čtvrtá generace.

Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO za oblast výroby a logistiky, zdůrazňuje: "OCTAVIA je srdce značky. Svým úspěchem od poloviny devadesátých let rozhodujícím způsobem přispěla k přeměně společnosti ŠKODA AUTO z lokálního lídra v mezinárodně úspěšnou automobilku, která se mezitím etablovala jako velkosériový výrobce. Aktuální produktové jubileum je pro nás proto mimořádná událost a působivý doklad skvělého výkonu kolegyní a kolegů v oblasti výroby a logistiky."

Původní OCTAVIA velkorysou nabídkou prostoru a moderní technikou přesvědčovala už od roku 1959. Tehdy byla osmým modelem značky ŠKODA s nezávislým zavěšením všech kol a zároveň osmým modelem české automobilky po druhé světové válce. Modelové označení OCTAVIA bylo odvozeno od latinského slova "octo", což znamená "osm". Za dvanáct let výroby (sedan do roku 1964, kombi do roku 1971) vyrobila značka ŠKODA zhruba 400 000 vozů této oblíbené modelové řady.

Bestseller přichází na scénu

Na autosalonu "Mondial de l'Automobile" v Paříži ŠKODA na podzim 1996 představila první moderní generaci modelu OCTAVIA, po několika desetiletích první vůz značky ŠKODA nižší střední třídy. Současně to byl první model české automobilky, který vznikl zcela pod křídly koncernu Volkswagen. Design a prostornost verze liftback přesně vystihly vkus publika, v dalším roce vyjelo z výrobních hal 61 000 vozů. V roce 1998 vyrobila společnost ŠKODA AUTO už více než 117 500 vozů a výrobu tak téměř zdvojnásobila. Do roku 2010 vzniklo celkem 1 440 000 vozů OCTAVIA první generace - v posledních letech souběžně se svým následníkem.

S druhou generací modelu OCTAVIA zahájila značka ŠKODA celosvětovou výrobu

Druhou generaci modelu ŠKODA OCTAVIA představila automobilka světové veřejnosti na ženevském autosalonu v březnu 2004. Druhá novodobá OCTAVIA plynule navázala na úspěchy své předchůdkyně, když zákazníky oslovovala svým nadčasovým a elegantním designem a ještě prostornějším interiérem. Model disponoval ještě větším zavazadlovým prostorem a byl vybaven nejmodernějšími technologiemi. Vedle benzinových motorů s přímým vstřikem paliva, které byly k dispozici poprvé, se mohli zákazníci rozhodnout také pro nové šestistupňové manuální převodovky nebo automatické převodovky, včetně přímo řazené převodovky (DSG). Jízdní komfort zaručovala nová víceprvková zadní náprava, bezpečnost zlepšoval systém ABS s brzdovým asistentem, který byl v evropských zemích součástí sériové výbavy, dále čtyři airbagy a nové aktivní hlavové opěrky. Celkem ŠKODA vyrobila zhruba 2 500 000 vozů OCTAVIA druhé generace.

V roce 2005 byla zahájena výroba modelu OCTAVIA druhé generace v indickém závodě v Aurangabádu, v roce 2007 rozjel výrobu modelu pro čínský trh závod Shanghai Volkswagen (dnes SAIC Volkswagen Automotive Co., Ltd.). Od roku 2009 sjížděla tato OCTAVIA také z linek ruského závodu koncernu Volkswagen v Kaluze.

Premiéra třetí generace modelu OCTAVIA

V roce 2012 představila ŠKODA svůj bestseller ve třetí generaci a v následujícím roce zahájila výrobu modelu OCTAVIA třetí generace na Ukrajině a v Kazachstánu. V únoru 2017 automobilka model OCTAVIA výrazně přepracovala a úspěšný model tak výrazně vyprofilovala. Prostřednictvím mobilních online služeb ŠKODA Connect model poprvé přišel s nabídkou moderní a rozsáhlé konektivity. Do současné doby vyrobila společnost ŠKODA AUTO zhruba 2 600 000 vozů OCTAVIA třetí generace.

Světová premiéra čtvrté generace 11. listopadu 2019

11. listopadu 2019 se v Praze konala světová premiéra čtvrté generace tohoto bestselleru. Nová OCTAVIA se při ní představila jako prostornější, bezpečnější, lépe propojená a emocionálnější než kdykoli předtím. Je delší a širší než její předchůdkyně, disponuje ještě větším zavazadlovým prostorem a díky novému designovému jazyku značky ŠKODA je její vzhled atraktivnější. Nový koncept interiéru kombinuje nadprůměrnou prostornost a vynikající funkčnost s kvalitními materiály a clever řešením detailů. Inovativní konektivita a nové asistenční systémy současně povyšují komfort a bezpečnost na novou úroveň.