Rozhovor s Ing. Dagmar Mrajcovou o ájurvédském intenzivním pobytu. Co můžete očekávat?

13.03.2023

Ájurvéda jako celostní medicína je prospěšná pro regeneraci a omlazení celého organismu. Pracuje s přírodními produkty, bylinkami a olejovými masážemi celého těla i hlavy. Diagnostik hledá vrozenou rovnováhu a nerovnováhu projevenou nemocí, vyčerpáním nebo depresí. Najde se příčina a který přírodní živel (vítr, oheň, voda, zem, éter) v člověku proudí buďto moc a nebo málo a pak se proti tomu působí. Tím se vrací člověk zpět do své nejlepší harmonie a všechny nemoci odchází. Vše bez vedlejších škodlivých účinků. 

Podle ájurvédy za nemocemi stojí nezdravý životní styl

Tradiční ájurvéda tvrdí, že nemoci jsou kvůli toxinům v těle, kvůli špatnému dennímu režimu a nevhodné stravě pro individualitu jedince. K tomu se pracuje i s psychikou a s emocemi člověka. Bere v potaz tělo, mysl i jeho citovou složku.

Výhoda ájurvédy je v tom, že vše je ověřeno dlouholetou praxí a neustále se vyvíjí a ověřuje. Vyškolený ájurvédik s praxí přistupuje ke každému člověku zvlášť a nastavení léčby je individuální na míru. Součástí ájurvédských pobytů je intenzivní cílená péče, kde jsou nejen celotělové olejové masáže, ale i procedury s bylinami, speciální procedury na hlavu, parní saunování, cvičení na nápravu těla, dechové techniky a psychologické rozhovory

Lehké stravování

Vždy je nutná i speciální lehká strava během pobytu tak, aby docházelo k detoxikaci a odlehčení zažívacího traktu a současně k vyživování všech tkání. Člověk se tak učí, jak se stravovat i po odjezdu domů, aby si sám udržoval své zdraví. Vše je mu vysvětleno a prakticky ukazováno každý den. 

Heslo: "Cvičení dělá mistra" je zde prakticky vidět a i cítit. Stává se běžně, že zákazníci mají pozitivní výsledky i následně po odjezdu domů a dlouho jim to vydrží, protože znají jak sami každý den na sobě pracovat.

Regenerace nastává nejen na těle, ale především na duchu, v mysli a vše je krásně vidět už po pár dnech pobytu. Oleje a masáže totiž dokáží člověka krásně uzemnit a zklidnit. Následně lépe spí, lépe tráví a vylučuje. Mysl se uklidňuje a přichází příval energie a radosti a chuti do dalších dnů. Tělo je po výživě oleji a bylinami pohyblivější a ohebnější.

Pokud byli bolesti, třeba zad, kloubů, hlavy, tak je po procedurách vše méně bolestivé a také pokožka je prozářená a hladká. Speciální techniky na hlavu, například shirodhara, lití teplého oleje na střed čela, dokáže zharmonizovat centrální nervový systém a nastává často vnitřní zklidnění a uvolnění. Očistné techniky se zaměřují na očistu dýchacích cest, sluchu, zraku, kloubů, svalů, zažívacího traktu a hlavy. Pro tělo je to velká zátěž, a tak je nutná lehká vařená strava a bylinky na podporu trávení a vylučování. 

Je ověřeno, že nejlépe je, když je člověk v takovém centru a i tam spí a stravuje se, je tak pod kontrolou a nebude porušovat nutná pravidla pobytu. Mohu jen zmínit, že se nesmí během pobytu požívat alkohol, káva, maso, jíst nic jiného, než zákazník dostane, pít lze jen teplou vodu a doporučené čaje. Je třeba hodně spát a odpočívat. Ne každý je ochoten toto podstoupit, ale pokud už k tomu má někdo nakročeno a je mu jóga a ájurvéda blízká, může využít a jen tím získá.

Ájurvédská centra najdete po celé Evropě

Dnes už v celé Evropě jsou kvalitní Ájurvédská centra a je ověřeno i výzkumy, že tělo i mysl je po ájurvédských procedurách omlazené, lehčí a rozhodně zdravější a to vše přírodní cestou. Pokud chce někdo vyzkoušet autentickou ájurvédu, tak doporučuji Indická centra nebo na Srí Lance, kde ájurvéda má tradici a své počátky. Často bylinky rostou přímo v centru a k dispozici jsou zde ti nejlepší ájurvédičtí lékaři.

Kdo důvěřuje Českým ájurvédikům, může se třeba obrátit na Ramizu- ájurvédské centrum v Třinci, kde děláme tradiční ájurvédu se vším všudy: www.ramiza.cz.

Jsou sauna a wellness prospěšné?

Určitě, ale podle typu člověka, protože ájurvéda doporučuje někomu suchou, jinému vlhkou a někomu vůbec saunu, je to individuální. Voda a plavání, otužování, uvolnění v teplé vodě vždy prospěje lidem s přetíženou myslí, s bolestmi svalů a kloubů. 

Je ale dobré vědět, zda mi teplo nebo chlad prospívá nebo naopak škodí. Například otužování není moc dobré pro slabé a studené typy lidí, zvyšuje to u nich stres a oslabuje je to. Naopak lidi silnější a s teplými končetinami otužování zvládají nejlépe a taky jim nejvíce prospívá. Je to čistě individuální.

Rozhodně otužování i saunování je někdy výzva a pokud člověk občas zvládne nějakou tu výzvu, posiluje ho to i na duchu, tedy vždy to přidá i energii a tím se také odolnost a imunita zvyšuje. Jistě platí, že saunování a otužování prokrví a posílí cévy, zvýší odolnost proti chladu a změnám podnebí, takže to je nepopiratelný klad.

Má pobyt v lázních vliv na zdraví člověka?

Určitě, především pokud jsou lázně obklopeny krásnou přírodou, je zde čistý vzduch a člověk si to umí vychutnat.

Znám ale i případy, že si někdo lázně protrpí, většinou je to životním stylem člověka, zda rád jezdí na výlety a do přírody, nebo má nejradši svůj domov a cestování a nové prostředí ho neláká.

Někdo je třeba po těžké nemoci, operaci a proto je v lázních, má tam veškerou péči, krásné prostředí, procedury na míru, vodní terapie, vycházky a potkává nové lidi, to může být pro mnohé velmi ozdravné už jenom ze sociálního důvodu. Někdo je od přírody lenivý a ani v lázních se to nemění, překonat lenost totiž bolí a ne každý to zvládá. Přesto doporučuji být v lázních aktivní a využít služeb, které se tam nabízejí.

Jaké způsoby relaxace pomáhají k regeneraci?

Myslím si, že je to zase čistě individuální. Někdo potřebuje tzv. do těla, tedy cvičit, plavat, chodit, běhat a rád využije i nejvíce prospěšné vodní termální vody, koupele. Slabší jedinci a starší lidé vždy cítí úlevu v termálních vodách, po sauně či ve wellness vířivkách s masážními trysky

Mnohým se uleví po masážích, ale doporučuji co nejvíce celotělové a olejové, nejlépe několikrát za sebou, jedna masáž je sice ulevující, ale je to málo. Chce to aspoň 5, 10 masáží v co nejkratším čase. V klasických lázních je v nabídce většinou jen 20 minutová masáž šíje, a to je hodně málo. Je to škoda, že se nechápe význam promazání těla, uvolnění i jen dotykem, prostě péčí maséra. 

Většina dnešních pracujících lidí je přetížená a ve stresu, často mají deprese a bolesti těla. Ti potřebují především nic nedělat a to je těžké, protože ti většinou skoro neumí "nic nedělat" ti se to tam musí naučit a hlavně odpočívat, spát.

A také chodit do přírody, dýchat čistý vzduch, být na slunci, dívat se na krásné věci kolem. V běžných lázních až tak moc nedbají na stravu a tam je myslím dost velká mezera. Ájurvéda odlehčuje stravu a hlavně se vyhýbá alkoholu, kouření, doporučuje se nepřejídat a neholdovat ponocování. Prospěšná je i kulturní nabídka, např. poslech hudby, tanec a zpěv, to rozveselí duši člověka.

Děkuji za rozhovor

Andrea Ježková