Některé prázdninové destinace již také nabízejí možnost využití sdílených automobilů

29.07.2022

Tradiční půjčení auta v autopůjčovně může být na dovolené komplikovaný a únavný proces, zvláště když potřebujeme auto jen na krátký výlet nebo občas.

Spoléhat se pouze na taxi či různé vychytralé prodejce zaměřené na nezkušené turisty má svá rizika, a pokud narazíte na nesolidního řidiče, riskujete sérii nevyžádaných vyhlídkových jízd. Existuje ale chytrý tip, jak jezdit jednoduše a flexibilně. Není bez zajímavosti, že v mnoha turistických destinacích totiž úspěšně fungují sdílené automobily.

"Mladí lidé mají sdílenou a digitální ekonomiku v krvi a jsou na používání tohoto typu služeb zvyklí z domova. Například sdílená auta přirozeně používají k cestám do práce, za nákupy, na výlety, a proto, když se vydají na dovolenou do zahraničí, chovají se stejně. A je to vhodný tip i pro všechny ostatní. Zařídit si to zvládne každý během pár minut," říká šéf českého zastoupení Anytime carsharing Milan Beutl.

A jak jsou na tom s těmito službami některé prázdninové destinace?

Francie
Paříž, romantické město na Seině, má s carsharingem bohaté zkušenosti. Výhodou je tedy velký výběr těchto služeb. Funguje zde například služba ZITY automobilky Renault. S těmito typickými francouzskými vozy si můžete užít Paříž naplno. Můžete se svobodně pohybovat od Boulevard Saint-Germain po Canal Saint-Martin, stejně tak vyrazit mimo centrum, například do Versailles či mnoha dalších romantických zámků, kterých jsou okolo Paříže desítky. Zvolit můžete vozy dle poskytovatele služby, ale zkusit lze třeba společnost Share Now, která nabízí například Fiat 500e, smart EQ forfour nebo smart EQ fortwo.

Pokud budete trávit dovolenou v populárním francouzském regionu Provence, tak můžete využít služby Citiz. Tu najdete i v dalších lokalitách, například ve vinařském ráji v Bordeaux či ve městě gastronomie Lyonu.

Itálie
Pokud přemýšlíte o prázdninách v Itálii určitě zvažte i využití služby sdílených aut. Itálie je například kolébkou v ČR úspěšně fungující značky Anytime, ale najdete zde i další služby jako například Enjoy. Carsharing najdete kromě Milána, také v Turíně, Římě, Florencii nebo třeba Bologni. Když už jste v Itálii, určitě stojí za to využít k jízdě některý z automobilů italské produkce. Můžete si tak dovolenou užít naplno a projet si nejen dobře známá tradiční turistická místa v daných městech, ale i méně známé pamětihodnosti a zajímavosti mimo centrum. Stejně tak s flexibilně používaným automobilem můžete vyrazit na méně zaplněnou a klidnější pláž či do romantické restaurace s krásnými výhledy nebo do blízkých vinařství. Itálie nabízí těchto možností a zážitků mnoho.

Barcelona a Malaga
V populárních přímořských španělských aglomeracích - Barceloně a Malaze nebo i na Tenerife, Ibize, ve Valencii či Alicante - je carsharing také jako doma. A i zde máte výběr mezi několika poskytovateli. Plánujete-li návštěvu Barcelony, tak si můžete stáhnout například aplikaci MEC, která nabízí elektrické vozy Nissan Leaf. V Malaze je pak populární společnost Activacar, která má flotilu elektrických automobilů jako Škoda CITIGOe iV nebo BMW i3.

Pokud si chcete udělat výlet do hlavního města Madridu, můžete využít například služby Share now nebo Wible, která disponuje širokým vozovým parkem včetně populárních hybridních vozů.

"Carsharing nabízí mnoho výhod, které lze dobře využít i na dovolené. Půjčení auta je maximálně jednoduché, flexibilní a chytré. Zkrátka zapadá do konceptu ideální dovolené," uzavírá šéf českého zastoupení Anytime carsharing Milan Beutl.