Na dovolenou s karavanem: Víte, jaká řidičská oprávnění potřebujete nebo jaké auto je na tahání karavanu vhodné?

12.08.2022

Léto je v plném proudu a to je právě období, kdy se v mnoha kempech množí karavany a obytné vozy. Tento způsob dovolenkování je v Česku stále více oblíbený. Láká i vás vyrazit na cesty s karavanem a to nejen v létě? Vyrazte! Důležité je však vědět pár důležitých informací.

Pozor na řidičské oprávnění

Vyrazit s karavanem na cesty je snem mnoha dospěláků a i děti se obvykle velmi rychle pro takovou společnou dovolenou nadchnou. Není ale všechno jen taková zábava, jak se může zdát. Například v tom, jaký řidičák k řízení karavanu potřebujete, byste měli mít jasno. Vše se odvíjí hlavně od hmotnosti karavanu, s kterým se vydáváte poznávat svět.

Kdy stačí řidičský průkaz skupiny B?

Řidičský průkaz skupiny B postačí hlavně na cestování s obytným autem, menším přívěsem či menším karavanem.

Pokud má přívěs:

 • do 750 kg a celá souprava potom nepřesahuje hmotnost 4 250 kg,
 • více než 750 kg, ale s celou soupravou se vejde do hmotnosti 3,5 tuny,

pak můžete vyrazit s klasickým řidičákem skupiny B. Na všechny ostatní karavany už budete vždy potřebovat "něco navíc."

Kdy je třeba řidičský průkaz skupiny BE (B96)?

Řidičské oprávnění BE (B96) budete potřebovat v případě, kdy má karavan větší hmotnost než 750 kg a s celkovou hmotností soupravy se nevejdete pod hranici 3,5 tuny, pro kterou stačí řidičský průkaz skupiny B.

Řidičský průkaz skupiny BE si můžete dodělat v autoškole - pokud už máte řidičské oprávnění skupiny B, nečeká vás už celý výcvik, ale můžete rovnou přistoupit k závěrečným jízdám. Cena takového oprávnění se dnes pohybuje okolo 5 000 Kč.

Kdy je třeba řidičské oprávnění skupiny B+E?

Řidičské oprávnění skupiny B+E vám umožní řídit i velké karavany, kdy auto a karavan nepřesáhnou hmotnost 7 tun - přívěs ani tažné vozidlo nesmí překročit hranici 3,5 tuny.

TIP: Dostatečně velký karavan není to jediné, co může zajistit pohodlí při kempování. Před cestou se podívejte po potřebách pro kemping.

V případě, že si chcete dodělat toto řidičské oprávnění, budete muset kromě závěrečné jízdy podstoupit i teorii a výcvik. Cena za řidičské oprávnění tohoto typu se pohybuje kolem 7 tisíc korun.

Jaká auta jsou vhodná k tažení karavanu?

Není to jen karavan, o který se musíte před cestami zajímat. Pozornost si jistě zaslouží i tažné vozidlo, tedy automobil, který táhne vaše ubytování na kolečkách cestou do cíle za sebou.

Nejvhodnější volbou jsou podle zkušených karavanových nadšenců auta typu SUV, která mají velmi dobrý výkon. Většina takových vozů má pohon na všechna 4 kola, větší výkon a zvýšený podvozek, tudíž jsou pro tahání karavanů jako zrozená. Navíc jsou vozy typu SUV většinou i velmi prostorná a komfortně vybavená, a tak během cest poskytují komfort celé rodině.

Mezi vhodná vozidla patří například:

 • Volvo XC60
 • Škoda Kodiaq
 • Toyota Land Cruiser
 • Volkswagen Touareg

a další

Pár rad k výběru tažného vozidla:

 • Při výběru tažného vozidla se nezapomeňte podívat do velkého technického průkazu, kde zjistíte informace o tom, zda se vaše auto vůbec hodí jako tažné vozidlo pro karavan. Důležitými údaji jsou především výkon a hmotnost.
 • Vyhýbejte se malým a lehkým autům, která obecně nebývají jako tažná vozidla pro karavany příliš vhodná. Naopak ideální je těžké auto s dobrým výkonem.
 • Podmínku větší hmotnosti a dobrého výkonu splňují mimo jiné také dodávky, na které bychom vás chtěli dopředu upozornit, protože mají své nevýhody. Patří mezi ně horší jízdní vlastnosti, hůře se například vypořádávají s větrem a také se na vás mohou vztahovat poplatky na mýtných branách.
 • Jako nejlepší auta jsme vám doporučili výkonná SUV, podobné vlastnosti mají i terénní offroady, které však zdaleka nenabízí takové pohodlí z hlediska vnitřního vybavení a prostoru
 • Při výběru vhodného tažného vozidla se můžete řídit výsledky každoročního hlasování Tow car of the Year ve Velké Británii, která vyhodnocuje tažná vozidla roku. Celkovým vítězem roku 2022 se stal SEAT Leon Estate FR 1.5TSI 150 PS.

Půjčený nebo vlastní karavan?

Trápí vás otázka, zda je lepší karavan půjčit v některé z půjčoven nebo si koupit vlastní?

Koupě vlastního karavanu

Pokud vám vaše cestovatelská duše nedovolí sedět doma a na výlety po celé zemi i za hranice se vydáváte vícekrát do roka, není od věci začít přemýšlet nad koupí vlastního karavanu. Před jeho koupí je však třeba rozmyslet ještě další podrobnosti.

Pro začátek je třeba položit si (a samozřejmě i zodpovědět si) několik základních otázek, které vám dále napoví, po jakém karavanu se poohlížet. Mezi takové otázky patří:

 • Kolik osob bude karavan využívat? Pokud se chystáte vyrážet na dovolenou karavanem s celou rodinou včetně dětí, budete potřebovat větší karavan než například pro dvojici cestovatelů nebo jednotlivce.

Tip: Chystáte se na dovolenou autem s dětmi? Na toto určitě nezapomeňte.

 • Jaké vychytávky karavan má? V karavanech i obytných vozech lidé nejčastěji bojují s místem. Proto se už při výběru karavanu zaměřte na to, jaké vychytávky karavan nabízí, kolik má úložného prostoru, jak je řešeno spaní, vaření, hygiena a další.
 • Kolik karavan stojí? Významným faktorem při výběru karavanu jistě bude i jeho cena. Nový karavan dnes stojí kolem půl milionu korun a více. Levněji vás vyjde, pokud budete vybírat ojeté kusy. Cena karavanu však nespočívá jen v jeho pořizovací ceně - další výdaje jsou spojené s pojištěním i servisem.

TIP: Pokud vybíráte karavan, doporučujeme navštívit také některou z výstav karavanů, v České republice například výstavu For caravan v Praze nebo Caravaning v Brně.

Pokud se rozhodnete koupit ojetý karavan, zajímejte se o jeho technický stav, prohlédněte si jeho podvozek a karoserii. Právě opravy těchto částí karavanu se mohou vyšplhat výše než pořizovací cena karavanu z druhé ruky. V případě jakýchkoliv oprav doporučujeme využít odborné servisy.

Parkování pro karavan

A co dělat s karavanem, pokud zrovna nejste na cestách? To je věc, kterou je třeba také promyslet ještě předtím, než si vlastní karavan pořídíte. Měli byste počítat s dostatečným prostorem u vás na pozemku.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete využít speciálních parkovišť pro karavany, která jsou monitorovaná a někdy poskytují i zastřešené stání. Dokonce i některé kempy v České republice nabízí možnost celoročního odstavení karavanu.

Pronájem karavanu

Druhou možností je si karavan půjčit. Tato možnost vás vyjde lépe, pokud si chcete cestování s karavanem pouze vyzkoušet nebo na dovolenou společně s ním vyrážíte například jen jednou ročně.

Výhoda půjčeného karavanu spočívá v tom, že odpadají různé starosti s jeho provozem - prostě jen zaplatíte za jeho půjčení na určitou dobu a už nemusíte řešit, kde s karavanem stát přes zimu nebo kolik peněz dávat stranou na jeho pojištění a opravy.

Půjčit si karavan můžete na mnoha místech v České republice, v půjčovnách karavanů. Zvlášť v letní sezóně však nezapomeňte dopředu na rezervaci. Běžným postupem také je kromě částky za pronájem karavanu zaplatit i vratnou kauci.

Kde můžete s karavanem zůstat?

S karavanem nemůžete zůstat stát jen tak někde, proto před cestou, stejně jako plánujete místa, kam se podívat nebo aktivity, které kde budete dělat, plánujte také, kde budete s karavanem stát a nocovat.

I když se s karavany v České republice můžete setkat během letních měsíců na každém rohu, Česko patří k zemím, které mají poměrně striktní pravidla ohledně toho, kde parkovat. Podobně jsou na tom například ve Francii, Itálii nebo Německu či Rakousku.

Naopak velmi benevolentní přístup k parkování karavanů můžete okusit ve Skotsku a Anglii, Norsku, Švédsku, ve Španělsku nebo třeba na Islandu.

A kde tedy můžete v České republice s karavanem parkovat a nocovat?

Vyrazte do kempů

Kempy naleznete ve všech zemích a výjimkou není ani Česko, kde naleznete stovky kempů pro rodiny s dětmi a stačí si tak vybrat podle kritérií ten pravý pro vaši dovolenou.

Upíchnout se s karavanem v kempu není žádný problém, navíc kemp poskytuje karavanistům veškeré zázemí v podobě elektřiny, výpustí odpadů i vody, v blízkosti kempů obvykle naleznete i restaurace a možnosti sportovního nebo zábavního vyžití.

Je jen na vás, jakou délku pobytu v kempu si zvolíte. Zůstat tu můžete pár dní nebo třeba celé prázdniny. Rádi bychom Vám přinesli alespoň malou inspiraci oblíbených kempů po celé České republice, patří mezi ně:

 • Camping Rožnov ve Zlínském kraji na úpatí hory Radhošť. V okolí kempu se nachází nádherná příroda, navštívit můžete také Jurkovičovu rozhlednu nebo Valašské muzeum. Jen pár metrů od kempu se nachází lanové centrum.
 • Autocamp Sedmihorky v Libereckém kraji je oblíbeným kempem v Českém Ráji, který nabízí široké vyžití hlavně pro rodiny s dětmi. Přímo v areálu se nachází dětská herna Mlýn. V okolí se nachází spousty hezkých hradů a zámků jako například zámek Sychrov nebo hrad Valdštejn. Navštívit můžete také skalní města a přírodní rezervace.
 • Kemp Keramika v Plzeňském kraji se nachází na břehu Hracholuské přehrady. Kromě vodních radovánek nebo rybaření si můžete během dovolené udělat spousty výletů do okolí, například do Muzea strašidel v Plzni nebo na Ovčí vrch.
 • Autokemp BALDI Jesenice v Karlovarském kraji naleznete v blízkosti Jesenické přehrady u města Cheb. I západní Čechy mají turistům co nabídnout - v okolí můžete navštívit Chebský hrad, nejmladší sopku v ČR s názvem Komorní hůrka nebo třeba Trail park Klínovec.

TIP: Některé kempy mají možnost také tzv. Stopover parkování v těsné blízkosti kempu, kde ale nemůžete využívat standardního vybavení kempu a většinou je možné na takovém místě zůstat třeba jen jednu noc.

Vyhledejte Stellplatz

Stellplatz označuje místo v přírodě, kde je umožněno stání s karavanem. Obvykle na takovém místě naleznete i přípojku elektřiny a vody a také možnost odčerpání odpadů. Některá taková místa jsou za poplatek, na jiných můžete nocovat i zcela zdarma.

Tip pro zábavu: Hledáte zpestření programu do karavanu během nepříznivého počasí? Podívejte se na nejlepší společenské hry.

Stellplatz jsou velmi oblíbená v zahraničí, ale naleznete je hojně už i v České republice. Pro inspiraci opět některé z nich zmiňujeme:

 • Karavanové stání Park 'n' vine ve Velkých Bílovicích, největší vinařské vesničce v ČR. Věřte, že dovolená ve Velkých Bílovicích a jejím okolí však nemusí být výhradně o víně. Vyrážet můžete na výlety po okolí, například na Stezku nad vinohrady, na zámek Lednice a další krásná místa.
 • Stellplatz Říp poskytuje karavanistům nocování přímo pod horou Říp v obci Mneteš. Kromě výšlapu na památný vrchol můžete v okolí podniknout řadu cyklo nebo pěších výletů.
 • Stellplatz Landek Park nabízí možnost píchnout karavan přímo v Ostravě a vyrazit objevovat krásy tohoto města. Nachází se přímo u hornického muzea a do centra to je asi jen 5 km.
 • Stellplatz Family park Olešná se nachází u přehrady Olešná jen pár kilometrů od Frýdku Místku a potěší hlavně děti, protože v okolí se pro ně nachází opravdu mnoho vyžití.

TIP: Vydáváte se s karavanem do zahraničí? Pomocníkem na cestách mohou být i některé aplikace, které vám pomohou s vyhledáváním stellplatzů. Při cestě na sever do Skandinávie, Nizozemska nebo Německa to může být například aplikace Stellplatz.

Parkování ve městech

Parkování ve městech na parkovištích nemůžeme doporučit. A rozhodně ne pro nějakou delší dovolenou. Pokud přeci jen na parkovišti potřebujete načerpat síly pro další cestu, radíme vám parkovat trochu stranou. Hlídejte si také značky, které dovolují parkování větších vozidel s hmotností nad 3,5 tuny.

Domluvte se s místními

Pokud jste slušní, snažíte se domluvit, nabídnete něco na oplátku a udržujete pořádek, obvykle nebudete mít problém domluvit se ani s místními na přespání na jejich pozemku.

Závěrem: Proč vyrazit na dovolenou s karavanem?

Cestování karavanem přináší cestovatelům velkou dávku svobody. Táhnete si za sebou totiž místo pro přespání a je jen na vás, kde se rozhodnete zastavit a přenocovat. Plány se mohou měnit z minuty na minutu.

Karavan navíc není jen sezónní záležitosti pro letní dovolenou. Pokud je váš karavan dostatečně vybavený a zateplený, nabídne vám pohodlí a super ubytování v průběhu celého roku.

Vyrazit tak s karavanem nemusíte jenom na koupačku k moři, ale i v zimě na lyžovačku do rakouských Alp nebo na podzim na sever na pořádný rybolov. Fantazii se meze nekladou.

TIP: Láká vás během kempování noční rybolov? Kam na něj vyrazit a co budete potřebovat?

Karavan navíc může poskytnout velmi dobré zázemí, podobně jako ubytování v penzionu. K dispozici vám v karavanu bude vlastní, byť skromnější, kuchyňka i koupelna.

Nyní už víte, co všechno dobrodružství a cestování s karavanem, ať už po České republice nebo v zahraničí, obnáší. Vše ale nejde popsat slovy. Pokud máte touhu něco podobného vyzkoušet, zkuste to! Jen tak totiž vytvoříte vzpomínky pro sebe i svou rodinu.

Alena Mrvíková, SEO služby a copywriting