Mýty a legendy o havarijním pojištění
Přestože za posledních pět let zájem Čechů o havarijní pojištění vzrostl, stále se jedná o jeden z nejvíce diskutovaných pojišťovnických produktů. Někdo pojištění považuje za zbytečné, jiní by bez něj zase nevyjeli do ulic. Jaké jsou nejčastější mýty provázející havarijní pojištění a co je na nich pravda?
Povinné ručení je dostačující
Povinné ručení je, jak název napovídá, ze zákona povinné a musí ho mít sjednaný každý provozovatel takového vozidla, které je provozováno na pozemní komunikaci. Povinné ručení chrání řidiče proti škodám, které jsou způsobeny jednak třetím stranám, a jednak proti škodám, které jsou vinou pojištěného řidiče způsobeny řidiči na druhé straně. Představte si ovšem scénář, kdy zapříčiníte dopravní nehodu, máte sjednané jen povinné ručení a vzniknou rozsáhlé škody nejen na vozidle druhého řidiče, ale i na tom vašem. Povinné ručení pokryje škody druhé strany, nikoli však vaše. K tomu slouží havarijní pojištění. Povinné ručení tedy v mnoha případech dostačující určitě není.
Rozsah havarijního pojištění je zbytečně velký
Havarijní pojištění se skládá z pojištění škod způsobených havárií, odcizením, živelnými katastrofami, vandalismem, pádem předmětu nebo střetem se zvěří. Není však nutné pojišťovat se na všechna rizika a lze si vybrat jen ta, která řidič považuje za důležitá či pravděpodobná. Řidič ve městě se například nemusí pojišťovat proti střetu se zvěří. Řidič, které má svůj vůz v garáži, zase může polemizovat, zda se mu vůbec vyplatí pojišťovat se proti živelné katastrofě. Tak či onak, jednotlivá rizika lze nakombinovat a podle toho se dále odvíjí cena. Neplatí tak, že by pojišťovny nutily všechna možná rizika která stojí spoustu peněz a nakonec se pravděpodobně ani nepřihodí.
Za hodně peněz žádný užitek
O havarijním pojištění se nejčastěji říká, že je zbytečně drahé a pokud dojde k pojistné události, pojišťovna stejně nic nevyplatí. To je však přežitek a přestože je cena havarijního pojištění vyšší, při pojistné události stále můžete ušetřit stovky tisíc korun. Navíc také záleží na tom, jak máte havarijní pojištění nastavené, jak dobrý řidič jste a v neposlední řadě i na tom, jak vysokou spoluúčast jste si zvolili. Obecně platí, že čím vyšší spoluúčast, tím nižší cena za pojistku. Přesný rozsah pojistného krytí je ale vždy stanoven v pojistných podmínkách a záleží na konkrétní pojišťovně a produktu. Když si například budete sjednávat pojištění online, lze využít internetový srovnávač pojištění Klik.cz, kde můžete v několika krocích přehledně vidět, za co přesně platíte a jaké jsou pojistné limity, které vám v případě pojistné události mohou být vyplaceny.
Havarijní pojištění musí být sjednané u stejné pojišťovny jako povinné ručení
Toto tvrzení ani zdaleka neplatí. Havarijní pojištění si můžete sjednat nezávisle na povinném ručení a nijak se to neprojeví na podmínkách povinného ručení a naopak. Některé pojišťovny však nabízí kombinaci povinného ručení a havarijního pojištění a v takovém případě může být cena a podmínky pojištění výhodnější. I toto pojištění pak lze sjednat online.
komerční sdělení