MINI Vision Urbanaut

17.11.2020

Mnichov. Značka MINI využívá platformu #NEXTGen k exkluzivní světové premiéře konceptu MINI Vision Urbanaut - zcela nové interpretace představy o prostoru. Tato digitální vize vozidla nabízí víc prostoru v interiéru a praktičnosti než kdy předtím, ale přitom je stále velmi kompaktní. 

"Značka MINI vždy symbolizovala ,Chytré využití prostoruʻ. U konceptu MINI Vision Urbanaut jsme soukromý prostor rozšířili daleko do veřejné sféry, čímž jsme dali vzniknout novým, obohacujícím zážitkům," vysvětluje Adrian van Hooydonk, šéf designu BMW Group.

MINI nálady.

"MINI vidí svou vlastní budoucnost primárně v tom, že bude společníkem při nezapomenutelných okamžicích, což můžeme nazvat jako ,MINI náladyʻ. MINI Vision Urbanaut používá k přiblížení široké palety možného využití tři hesla symbolizující MINI nálady - Chill, Wanderlust a Vibe. Pojem Chill vás vyzývá, abyste se nadechli a teď a tady si dali pauzu. Vůz se stane jakýmsi zátiším, útočištěm, v němž můžete během cest odpočívat, anebo se plně soustředit na práci. Wanderlust je jediným nastavením, v němž je MINI Vision Urbanaut řízeno nebo samo řídí za pomoci autonomních jízdních systémů. Vibe zase do centra dění přesouvá čas strávený ve společnosti dalších lidí - a to v každém ohledu," dodává Oliver Heilmer, šéf designu MINI. Exteriér i interiér se mění tak, aby odrážely každou zvolenou MINI náladu a poskytly zážitku co nejlepší kulisy. Součástí celkového konceptu je všeobjímající design uživatelské přívětivosti, udržitelné materiály a čistě elektrický pohon.

Design interiéru - kreativnější využití prostoru.
Jakožto inovativní koncept prostornosti byla vize MINI Vision Urbanaut navrhována zevnitř směrem ven. Designéři stvořili nejprve prostorný interiér a poté se věnovali vývoji exteriéru, přičemž představu o rozměrech jim poskytl půdorys, části nábytku či dřevěné modely v daném měřítku. Během projektu byla k vytvoření digitálního modelu použita rozšířená realita, která byla poté systematicky upravována. MINI Vision Urbanaut je na MINI neobvykle vysoké, ale na délku měří pouze 4,46 metru. Poskytuje vnitřní prostor, který lze využívat různými způsoby a uvnitř vozu nabízí zcela novou svobodu pohybu.

Elektrický pohon a funkce autonomní jízdy součástí nových možností využití interiéru.
MINI Vision Urbanaut, které bylo od počátku koncipováno jako čistě elektricky poháněné vozidlo se systémy autonomní jízdy, poskytlo konstruktérům při vytváření exteriéru i interiéru větší volnost. 

"V roce 1959 úplně první Mini díky napříč uloženému motoru započalo v konstrukci automobilů menší revoluci," připomíná Oliver Heilmer, šéf designu MINI. "V případě MINI Vision Urbanaut jsme byli schopni koncept znovu pozměnit a ještě zvětšit využitelný prostor uvnitř vozu v poměru k jeho velikosti."

Jeden prostor, spousta možností.
Interiér konceptu MINI Vision Urbanaut poskytuje ideální prostředí k cestování, ale může být také cílem samotné cesty. Po dojezdu do cíle se totiž pouhými několika jednoduchými kroky umí proměnit v obývací pokoj. Pasažéři vstoupí do inovativní kabiny velkými posuvnými dveřmi na boku vozidla. Propracovaný posuvný a otočný mechanismus je ideálním řešením do města, kde bývá nedostatek místa. Na straně řidiče nebo v oblasti předního spolujezdce žádné další dveře nejsou.

Oblast řidiče s "pohovkou" a "balkonem do ulice"; "útulný koutek" v zadní části.
Základem prosvětleného interiéru je extrémně flexibilní čtyřmístné uspořádání. Dvě přední sedadla jsou otočná, zatímco opěradla sedadel s velkoryse koncipovanými sedáky vzadu lze manuálně sklopit (levé zadní sedadlo) a otočit (pravé zadní sedadlo). Když vůz stojí, palubní deska sjede níž a prostor pro řidiče se změní v pohodlný koutek - "pohovku". A navíc, čelní sklo lze při stání otevřít směrem nahoru, čímž vznikne jakýsi "balkon do ulice". To dále posiluje interakci s okolím a vytváří ještě výraznější dojem z prostoru.

Tmavší prostředí zadní sekce kabiny poskytuje klidnější prostor - "útulný koutek". Tato oblast láká cestující k tomu, aby si užili trochu společného času. Látkou čalouněný "Loop" (oblouk) je protažený nad lavicí sedadel a může být osvětlen LED světly. Mezi útulným koutkem a oblastí řidiče se nachází otevřená, vzdušná centrální sekce vozu, z níž je rychlý přístup ke všem místům k sezení. Když jsou dveře otevřené, je dokonce možné sedět na podlaze. Na opačné straně vozu, než jsou vstupní dveře, dotváří celkový dojem zabydleného interiéru malý integrovaný stolek s rostlinou. Stolek označuje střed vozidla - místo, kde se cestující potkávají tváří v tvář a komunikují spolu.

Uživatelské rozhraní a interakce - "Analogová láska, digitální připojení" jakožto vedoucí princip.
Díky použití intuitivních, diskrétních řešení uživatelského rozhraní bylo možné vynechat konvenční ovladače, jako třeba přepínače nebo tlačítka. Tím vzniká při zajištění plné konektivity minimalistický, útulný a prostorný prostor. Princip vytváření věcí, které jsou z hlediska použitelnosti co nejjednodušší ("přirozená interakce"), je zdůrazněn "analogovým", hmatovým pocitem z ovládání funkcí. Například možností přímého dotykového ovládání stropního oblouku v oblasti zadní lavice. Kruhový ukazatel je nyní umístěn uprostřed vozu, kde je nový střed dění, a přenáší informace na místo, kde se lidé setkávají.

" MINI Token" - digitálně-analogové rozhraní pro MINI nálady.
MINI Token je středobodem zážitkových světů MINI Vision Urbanaut. Je velký zhruba jako masážní kamínek a používá se k aktivaci tří přednastavených MINI nálad - Chill, Wanderlust a Vibe - tím, že je umístěn do jednoho ze tří pro tento účel navržených slotů uprostřed vozidla. Další MINI nálady si lze nastavit podle chuti. MINI Token je možné naprogramovat, aby přinesl další úroveň personalizovaného zážitku, u něhož si uživatel může nastavit vlastní preference v oblastech vůní, vnitřního osvětlení, hudby a tak dále. Následně je může kdykoliv aktivovat.

Design exteriéru - spirit značky v nové podobě.
Puristický design konceptu MINI Vision Urbanaut dává přístupu "kreativní využití prostoru" zcela nový význam. Hladký, prakticky ničím nerušený povrch vytváří moderní základní linii, která je pečlivě dokreslena a ozvláštněna vysoce kvalitními detaily. Dle typického stylu MINI jsou kola umístěna ve vnějších rozích karoserie, přičemž kompaktní a agilní vzhled je dokreslen krátkými převisy karoserie.

Nová tvář MINI.
Přední část konceptu MINI Vision Urbanaut představuje jasnou evoluci dvou časem prověřených designových ikon MINI - světlometů a masky chladiče. Světlomety, které jsou umístěny pod frézovanou hliníkovou strukturou se štěrbinovými otvory, jsou viditelné, pouze když jsou zapnuté. Díky svému vícebarevnému dynamickému designu mohou zobrazovat různě barevné grafiky, čímž pro každý okamžik vhodně předvádějí novou formu komunikace mezi vozidlem a vnějším světem. Světlomety konceptu MINI Vision Urbanaut doplňují přední "masku chladiče" s atraktivním vzhledem, typickým pro každé MINI. Uzavřená maska chladiče je nyní vytvořena ve tvaru osmiúhelníku, čímž představuje evoluci tradiční šestihranné formy. Jelikož MINI Vision Urban koncept nemá spalovací motor vyžadující chlazení, maska chladiče dostala novou funkci: nyní slouží jako panel inteligentních systémů pro autonomní jízdu.

Stejně jako v případě předních světlometů, i zadní vícebarevná světla se skrývají pod frézovanými hliníkovými kryty. Dle různých jízdních režimů a MINI nálad poskytují neokoukanou estetiku přednastavených odlišných vzhledů. Při bližším průzkumu se ukazuje, že výrazné vypouklé povrchy taktéž vzdávají hold předchozím modelům MINI i klasickému Mini. Jeden malý detail - kontura zadních oken - odkazuje na tvar přední masky chladiče a podtrhuje konzistentní designový styl vozidla.

Jasná forma exteriéru tvoří dokonalý základ pro to, aby vynikly barvy, materiály a detaily vozu. Matný odstín exteriéru Zero Gravity přechází ze zelené metalízy s modrým flip efektem až po jemné tóny šedé. Okna jsou taktéž vyvedena v odstínu karoserie a jejich zbarvení směrem odspodu nahoru postupně mizí. Díky tomu vzniká harmonický přechod od karoserie směrem k oknům a střeše. Vzor rovněž poskytuje určitý pocit soukromí bez nutnosti zatmavení oken; interiér zůstává světlý.

Další vizuální specialitou jsou podsvícená kola jako u skateboardu.
Vizuální specialitou konceptu MINI Vision Urbanaut jsou při pohledu z boku kola lakovaná barvou Ocean Wave, tyrkysovou modrou, která jiskří asociacemi s pláží a zvukem moře. Abstraktní styl britské vlajky je u kol připomínkou britského původu vozidla, zatímco jejich tvar evokuje skateboardy - čímž ještě zdůrazňují obratnost a nekonformní proměnu MINI. Kola zároveň představují další způsob, kterým vůz komunikuje se svým okolím. Zevnitř jsou průhledná a osvětlená a jejich vzhled se mění na základě zvolené MINI nálady.

Odznaky MINI - láska na dotek.
Na exponovaném místě C-sloupku na řidičově straně vozu jsou umístěné "odznaky". Nabízejí připomínky procestovaných míst, festivalů nebo dalších akcí, a to ve formě odznáčků nebo nálepek, které jsou stejně jako grafické sběratelské předměty umístěné za sklem, jakoby ve vitríně. Odznaky MINI jsou taktéž vyjádřením cestovatelské touhy a zároveň ukazují, co všechno uživatel s MINI Vision Urbanaut zažil - stejně jako nálepky na obytné dodávce nebo odznaky na vycházkové holi. Jedno místo je určeno pro platformu #NEXTGen, na níž bude koncept MINI Vision Urbanaut slavit svou světovou premiéru. Jiné má QR kód, který vás po naskenování přenese na stránky MINI.com. Tímto způsobem se i v oblasti exteriéru vozidla spojuje analogový svět s digitálním.

Vyjádření MINI nálad v interiéru a exteriéru.
Když je umístěním MINI Tokenu do slotů na stolku aktivována jedna ze tří MINI nálad, exteriér vozu zareaguje v oblastech předních a zadních povrchů karoserie a rovněž disky kol. V interiéru lze dle vybrané MINI nálady změnit celé uspořádání - včetně sedadel, formy palubní desky/pohovky a pozice opěradel. Kruhový přístroj se taktéž změní. Vůně, zvuk a vnitřní osvětlení dále zvýrazní vybranou MINI náladu.

MINI nálada Chill - oáza uprostřed městského shonu.
Při volbě MINI nálady Chill se MINI Vision Urbanaut stane vaším osobním útočištěm, oázou uprostřed města. Zatímco zadní lavice (útulný koutek) nabízí celou řadu různých možností sezení či ležení, podsvícený Loop se změní do zelených odstínů lesní koruny a zároveň ztlumí. Do toho se rozezní hudba a přibudou i podkresové zvuky přírody. Kruhový přístroj se sklopí a změní ve stolní lampičku a zároveň s tím zmizí displeje či přepínače, které by mohly připomínat, že uživatel sedí ve vozidle. Z vnějšku je MINI nálada připomenuta abstraktním zobrazením lesního baldachýnu kolem předních světlometů, zadních světel a kol.

MINI nálada Wanderlust - radost ze společného cestování.
Wanderlust je jedinou ze tří MINI nálad, při níž se MINI Vision Urbanaut skutečně pohybuje. V této náladě se interiér stane ideálním místem k řízení vozu nebo k tomu, aby se člověk nechal odvézt a znovuobjevil romantiku cestování. Uživatelské rozhraní kruhového přístroje se vizuálně změní, aby reflektovalo svět cestování inspirovaný turistickými plakáty z 50. a 60. let. Kromě animace trasy jsou pro cestující zobrazovány i další informace o cestě - například místní atrakce nebo čas dojezdu. Loop nad zadní lavicí vizualizuje pocit z pohybu simulovaným rozmazáním okolí ve směsici oranžových a tyrkysových odstínů. Když chce zákazník sám řídit, po dotyku prstu na logu MINI se vysune volant a pedály. Minimalistický prohnutý displej na palubní desce poskytuje navigační pokyny nebo varuje před nebezpečím. Na palubní desce nejsou žádné další displeje související s jízdou. Pokud je aktivovaný režim autonomního řízení, volant a pedály se odsunou a jízdní displeje zmizí z palubní desky. Z vnějšího pohledu pak světelná grafika LED matrix povrchů předních světlometů a zadních světel upozorňuje, zda byl aktivován režim autonomního řízení nebo jestli zákazník řídí sám.

MINI nálada Vibe - oslava komunity, sdílení okamžiků.
Při volbě MINI nálady Vibe se MINI Vision Urbanaut otevírá lidem a svému okolí a zároveň přináší zážitek soudržnosti a interakce. Otevření bočních dveří a vysunutí čelního skla dotváří uvítací scénu, která překonává překážky mezi vnitřním prostorem a okolím. V barevném světě purpurové a černé s tyrkysovými prvky poskytuje MINI Vision Urbanaut místo pro setkávání, které může být buď tiché, nebo naopak hlasité. Centrální kruhový přístroj se změní na mediální ovládací centrum. Animace grafického ekvalizéru se pohybuje v rytmu hudby a je projektována na povrchy vpředu, vzadu, na kola a na Loop nad zadní lavicí, čímž vzniká příjemná klubová atmosféra. Pokud si to posádka přeje, vůz může dokonce připomínat boombox, neboli přenosný sound systém.

Digitální služby spojené s MINI Vision Urbanaut.
Koncept MINI Vision Urbanut počítá i se službami navrženými tak, aby změnily způsob používání vozu v obohacující a přirozenou zkušenost. Například MINI Vision Urbanaut lze otevřít pomocí chytrých zařízení, takže v souladu s vývojem možností mobility v budoucnosti do něj může vstoupit kdokoliv z předem definovaného okruhu rodiny a přátel. Během cesty v MINI náladě Wanderlust lze objevovat celou řadu playlistů, audioknih nebo podcastů, které budou přesně vyhovovat typu cesty. Osobní plánovač zobrazuje tipy a body zájmu (POI) dle individuálních představ, stejně jako doporučení z MINI komunity. Tyto prvky je možné samozřejmě vybírat a přizpůsobovat dle přání.

Udržitelné materiály a zodpovědné nastavení mysli.
MINI Vision Urbanaut je charakteristické zodpovědným využitím zdrojů. Stejně jako poskytnutí maximálního prostoru na malém půdorysu a použití elektrického systému pohonu, MINI Vision Urbanaut je zároveň angažované v zodpovědném přístupu k materiálům. Nedosahuje toho pouze snížením počtu komponentů v designu exteriéru a interiéru, ale taktéž zdvojením funkcí některých prvků, například palubní desky/pohovky. Kromě použití recyklovaných materiálů to navíc znamená, že nikde nenajdete chrom nebo kůži. Dominantním materiálem interiéru je pletený textil, který kombinuje pocit útulnosti a kvalitu s měkkostí a pohodlím. Použití korku na volantu a částech podlahy přináší speciální dojem díky přirozenému pocitu a dělá z interiéru velmi autentické a příjemné prostředí.