Mercedes me Charge pokrývá již 95 % nabíjecích stanic v České republice

20.12.2021

Zákazníci automobilky Mercedes-Benz, kteří používají modely s elektrickým pohonem, získávají ke svému vozu službu Mercedes me Charge: ta formou karty nebo aplikace v chytrém telefonu umožňuje snadné nabíjení v sítích různých poskytovatelů, placení za elektrickou energii a jednotné vyúčtování.

V České republice mohou řidiči vozů s třícípou hvězdou používat sítě nabíjecích stanic například od společností PRE a E.ON a samozřejmě i ultra rychlé nabíjecí stanice mezinárodní sítě IONITY. Nově mezi smluvní partnery přibyl i dodavatel ČEZ. S jedinou kartou tak lze využívat přes 750 nabíjecích bodů, což představuje pokrytí 95 % všech veřejných stanic v České republice. Přednosti tohoto řešení ocení koncoví uživatelé i firemní zákazníci, karta je zcela bez závazků a měsíčních paušálů.

Jediná karta pro ČR i celý svět

Podle údajů Ministerstva průmyslu a obchodu bylo ke konci roku 2021 v České republice bezmála 800 veřejných dobíjecích stanic různých poskytovatelů. Pokud chtějí uživatelé elektrických vozidel na takových stanicích nabíjet akumulátory pravidelně, potřebují zpravidla uzavřít separátní kontrakty a získat přístupové karty nebo čipy.

S Mercedes me Charge stačí pouze jedna smlouva, zákazníci následně mohou využívat integrovanou platební funkci s jednoduchým vyúčtováním. Díky tomu mají řidiči vozů s elektrickým pohonem - plug-in hybridních automobilů Mercedes-Benz nebo plně elektrických modelů značky Mercedes-EQ - zajištěno snadné dobíjení, placení a vyúčtování jak v České republice, tak ve většině evropských států. Nemusejí přitom mít karty a čipy jednotlivých provozovatelů nebo s nimi uzavírat individuální smlouvy či spravovat množství faktur za nabíjení.

Mercedes me Charge: přes 600 000 nabíjecích míst

Mercedes me Charge je jednou z největších nabíjecích sítí na světě a neustále se rozšiřuje. V současné době zahrnuje více než 600 000 veřejných nabíjecích míst se střídavým nebo stejnosměrným proudem, z toho přes 250 000 se jich nachází v Evropě. Jen na starém kontinentu existuje více než 400 různých provozovatelů veřejných dobíjecích stanic, k jejichž nabíjecím místům mají zákazníci Mercedes me Charge snadný přístup.

Pro používání služby stačí mít aktivovaný účet Mercedes me a uzavřenou smlouvu o nabíjení Mercedes me Charge. Spustit nabíjení a uhradit platbu lze fyzickou kartou Mercedes me Charge přímo na nabíjecím stojanu, další možností je použití aplikace v mobilním telefonu nebo v palubním systému MBUX ve voze.

Nejnovější elektromobil EQS obsahuje i funkci Plug & Charge: díky ní se na vybraných nabíjecích stanicích totožnost ověří přímo přes nabíjecí kabel. Stačí zapojit vůz do sítě a vše ostatní včetně vyúčtování proběhne automaticky.

Rok nabíjení zdarma

Zákazníci automobilky Mercedes-Benz mohou využívat také ultra rychlé nabíjení na stanicích sítě IONITY, které se budují podél hlavních tras v Evropě - v České republice již existují čtyři stanice (na D1 u Prahy a Jihlavy, na D5 u Berouna a u D8 v Litoměřicích), dalších sedm je blízko našich hranic v Německu a Rakousku. Tyto stanice s výkonem až 350 kW v současnosti disponují po celé Evropě již více než 1 500 nabíjecími body a zajišťují nejkratší doby nabíjení. Například u modelu EQS, který je vybaven moderními akumulátory pro dojezd až 780 km, lze doplnit energii potřebnou k ujetí 300 km za pouhých 15 minut.

Majitelé vozů EQS navíc mají v ceně vozu zahrnuty náklady na nabíjení po dobu jednoho roku od aktivace služby. Tímto způsobem je zaručeno bezstarostné cestování na delší vzdálenosti - díky krátkým dobám nabíjení a čerpaní elektřiny zdarma. Po uplynutí prvního roku lze v Mercedes me Store získat službu "IONITY: zvýhodněné rychlonabíjení", a zajistit si tak i do budoucna výhodnější cenu elektrické energie.

Také rodinný plně elektrický model EQB až pro sedm cestujících obsahuje v ceně vozu jeden rok čerpání elektrické energie prostřednictvím služby Mercedes me Charge zdarma.

Inteligentní navigace šetří energii a zkrátí nabíjení

Modely Mercedes-Benz s elektrickým pohonem a plně elektrické vozy Mercedes-EQ jsou standardně vybaveny navigací s takzvanou elektrickou inteligencí, která vždy vypočítává optimální trasu se zohledněním faktorů, jako je stav nabití trakčního akumulátoru, počasí nebo dopravní situace. Pokud jsou nutné zastávky pro nabíjení, jsou zahrnuty do plánu trasy, přičemž navigace upřednostňuje rychlonabíjecí stanice a jen nezbytnou dobu dobíjení.

Posádka si prostřednictvím aplikace Mercedes me nebo přímo na displeji ve voze může zobrazit veřejné nabíjecí stanice, které se nacházejí v cíli, na trase nebo v okolí vozu. K dispozici jsou také informace o počtu dostupných nabíjecích bodů a jejich obsazení. Uživatel dále v aplikaci i ve voze vidí cenu za nabíjení u konkrétní nabíjecí stanice, případně cenu, kterou zaplatí za celou trasu.

Během nabíjení lze vůz rovněž temperovat na požadovanou teplotu: v zimě spustit vyhřívání, v létě klimatizaci. Zvyšuje se tím komfort i bezpečnost jízdy a tato funkce taktéž přispívá k prodloužení jízdního dosahu, protože během jízdy se ve vyhřátém nebo vychlazeném interiéru již pouze udržuje zvolená teplota. K tepelnému komfortu a úspoře energie přispívá u většiny elektrických vozů Mercedes-EQ standardně dodávané tepelné čerpadlo.

Na cestě k bezemisní dopravě

Přínosem služby Mercedes me Charge je i garance původu elektrické energie. Mercedes-Benz prostřednictvím certifikátů zaručuje, že za energii dodávanou při nabíjení přes Mercedes me Charge bude do sítě následně přiveden elektrický proud výhradně z obnovitelných zdrojů.

Automobilka Mercedes-Benz před více než dvěma lety oznámila novou firemní strategii Ambition 2039, a přihlásila se tak mezi prvními průmyslovými podniky k trvale udržitelnému podnikání. Cílem společnosti je stát se do roku 2039 plně neutrální firmou z hlediska produkce emisí CO2, a to jak ve výrobě, tak u dodávaných vozidel. Již dnes řada evropských závodů přešla na uhlíkově neutrální výrobu a značka nabízí pestré portfolio plně elektrických modelů: od SUV EQA, EQB a EQC přes praktický rodinný model EQV až po vrcholné EQS. Letos v září byl ve světové premiéře představen reprezentativní model EQE a další vozy s elektrickým pohonem budou následovat již příští rok.