Mercedes-Benz číslo 1 v prodejích prémiových plug-in hybridů v České republice

01.02.2021

 Praha. Mercedes-Benz se v roce 2020 stal nejúspěšnější prémiovou značkou v České republice, a to i díky značnému odbytu elektrifikovaných vozů. Podle statistiky registrací Svazu dovozců automobilů si plug-in hybridní vůz značky Mercedes-Benz koupilo 237 zákazníků, což je nejvíce v prémiovém segmentu a druhý nejlepší výsledek absolutně.

Mercedes-Benz je jedinou značkou na trhu, která nabízí plug-in hybridní vozy jak v kombinaci s benzinovými, tak naftovými motory. Zájem o obě verze je přibližně stejný: benzinových dobíjecích hybridů značka prodala 125, naftových 112. Modely s třícípou hvězdou na přídi tak tvořily 12 % odbytu v této kategorii.

Spolu s klasickými elektromobily značek Mercedes-Benz a smart v České republice vloni stuttgartská automobilka prodala 303 elektrifikovaných osobních vozů, což představuje podíl 4,3 %. Tržní podíl všech elektrifikovaných automobilů, tedy elektromobilů a dobíjecích hybridů, na českém trhu byl přitom jen 2,4 %.

"Mercedes-Benz se věnuje elektrifikaci pohonu již velmi dlouho. Když jsme před deseti lety na český trh uvedli první elektrický automobil smart, prodávali jsme samozřejmě jen menší počet těchto vozů," říká Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen, generální ředitel Mercedes-Benz Česká republika. "Ale nyní jsme velmi hrdí, že jsme se v roce 2020 stali jedničkou v prémiovém segmentu plug-in hybridů. V roce 2021 představíme nová elektrifikovaná vozidla, jako je EQA a vlajková loď EQS, a v následujících letech bude následovat řada dalších modelů. Jsem přesvědčen, že jakmile zákazníci vyzkouší naše nejmodernější elektrifikované vozy, poptávka dále poroste."

Ojedinělá je nejen šíře modelové řady, ale také kombinace pohonných ústrojí. Zákazníci mohou vybírat kombinace s motorem na benzin i naftu, s pohonem kol jedné nápravy nebo 4x4. Značka Mercedes-Benz v současnosti nabízí tři desítky čistě elektrických nebo plug-in hybridních vozů, od kompaktního hatchbacku A 250 e přes sedany, kombi a kupé Tříd A, CLA, C a E až po MPV a SUV Třídy B, GLA, GLC, GLE, EQC a EQV. Plug-in hybridním pohonem disponuje i nedávno uvedená nová generace vrcholného sedanu Třídy S.

Cenově nejdostupnější elektrifikované vozy Mercedes-Benz jsou plug-in hybridní kompaktní modely, jejichž významnou konkurenční výhodou je značný dojezd čistě na elektřinu až 79 km a možnost rychlého dobití stejnosměrným proudem. Díky dobíjení výkonem až 24 kW se tak palubní akumulátory o kapacitě přibližně 15,6 kWh nabijí například u supermarketu z 10 na 80 % za pouhých 25 minut. Zákazníci mohou také využívat služby Mercedes me Charge, která zajišťuje snadný přístup k více než 450 000 veřejných dobíjecích bodů v 31 zemích včetně České republiky.

Širokou nabídku doplňují i elektromobily sesterské značky smart, která jako první automobilová značka ukončila nabídku modelů se spalovacími motory a nabízí výhradně elektromobily. První elektromobily smart byly registrovány v ČR již v roce 2010 a značka tak v minulém roce oslavila 10 let elektromobility v České republice. Ceny začínají na shodné částce 591 690 Kč vč. DPH za dvou- i čtyřmístný model, čímž se modely smart řadí mezi nejdostupnější elektromobily na českém trhu.

Pro zájemce o elektrifikovaný vůz připravila automobilka také unikátní aplikaci EQ Ready. Ta odpovídá řidičům konvenčních vozů na otázku, nakolik elektromobil nebo plug-in hybrid vyhoví jejich individuálním potřebám. Aplikace v chytrém telefonu umožňuje analyzovat individuální chování řidiče a simulovat dobíjení akumulátorů. Program je zdarma a nabízí i menu v českém jazyce.

Rok 2020 byl pro Mercedes-Benz na českém trhu velmi úspěšný. Již počtvrté v řadě se umístil mezi 10 nejžádanějšími výrobci na našem trhu. Celkem bylo v roce 2020 v České republice registrováno 7023 vozů značky Mercedes-Benz a firma díky tomu opět zvýšila svůj tržní podíl na historicky rekordní hodnotu 3,46 %. Mercedes-Benz upevnil svoji pozici číslo 1 mezi prémiovými výrobci, v absolutním pořadí dosáhl zlepšení o jednu pozici a obsadil devátou příčku.

Tento rok uvede automobilka Mercedes-Benz na český trh další elektrifikované modely. Mezi hlavní premiéry bude patřit vrcholný luxusní sedan EQS s řadou pokročilých funkcí včetně unikátního displeje Hyperscreen, tvořícího celou šířku přístrojové desky. Nejdostupnější elektromobil s třícípou hvězdou, kompaktní SUV s označením EQA, se již představil při světové premiéře 20. ledna 2021 a zájemci se mohou těšit na jeho uvedení na trh v 1. polovině tohoto roku.

Nový elektromobil EQA nabízí výkon 140 kW a normovaný dojezd 486 km (podle NEDC). Brzy přibydou verze s výkonem 200 kW nebo více a s jízdním dosahem přes 500 km. Do sériové výbavy tohoto vozu patří řada bezpečnostních a komfortních prvků, například tepelné čerpadlo, které využívá odpadní teplo elektrické výstroje pro efektivnější vyhřívání interiéru, a snižuje tak spotřebu elektrické energie.