Koncepční vůz Citroën My Ami Buggy Concept je připraven vyrazit za dobrodružstvím

27.12.2021

Citroën My Ami Buggy Concept je svobodným a osobitým znázorněním objektu určeného k novému způsobu trávení volného času, dobrodruha s extrovertním, barevným a robustním stylem, který je zároveň velmi jednoduchý a funkční.

Týmy Citroënu navrhly tento zcela emancipovaný vůz Ami určený pro všechny, kdo hledají elektrický, snadno ovladatelný objekt s výraznou osobností vyzařující neuvěřitelný charakter.

Citroën My Ami Buggy Concept je pozvánkou pro všechny, kdo milují nezávislost a kdo se na cestách na silnicích nebo při jízdě po pláži budou chtít cítit dobrodružně. My Ami Buggy Concept je zábavný vůz určený pro víkendy, dovolenou u moře nebo v přírodě, který si uživatele získá svou praktičností. Model, který se díky svému elektrickému pohonu bude pohybovat bez hluku a emisí, nabízí požitek z jízdy v elektromobilu umocněný absencí plných dveří, takže posádka může cestovat v naprostém ponoření do okolního prostředí, ve voze, který je díky panoramatické střeše zalitý světlem.

"My Ami Buggy Concept je návrh v souladu s filozofií objektu Ami, což není opravdový automobil. Inspiraci jsme proto hledali z hlediska hravosti a funkčnosti ve světě stavebnic a z hlediska ergonomie a estetiky v průmyslovém designu, který zahrnuje předměty denní potřeby (nábytek, osvětlení atd.) a módní doplňky (tenisky, sportovní vybavení, brýle atd.). Například jednoduché lisované tvary držáků na fotoaparáty a chytré telefony se inspirovaly prací designérů, kteří v druhé polovině minulého století vytvořili základní a nadčasové spotřební předměty. My Ami Buggy Concept je minimalistický, funkční, jednoduchý, v nejčistším duchu ikonických současných průmyslových objektů." Samuel Pericles, designér My Ami Buggy.

DESIGN: AMI V ROLI NESPOUTANÉHO DOBRODRUHA

ROBUSTNÍ STYL EXTERIÉRU

My Ami Buggy stojí pevně na svých mohutných kolech, vyzařuje z něj výrazně dobrodružný charakter, který je vpředu i vzadu zvýrazněn velkými ochrannými rámy, poklicemi kol a mřížkami světlometů, nárazníky nebo předními panely s logem značky Citroën uprostřed. Propracovanější vzhled vozu dodávají při pohledu z boku nově pojatá rozšíření blatníků a trubkové chrániče pod dveřmi. Dobrodružný duch konceptu posiluje střešní nosič a rezervní kolo umístěné rovněž na střeše. Všechny tyto prvky jsou v jednotném černém odstínu.

Světelná lišta LED na přední části střechy dodává při jízdě v noci nebo v mlze další dobrodružný nádech. Po zastavení se vše spojí a vytvoří atmosféru "táboráku" díky světlu z této lišty a zvuku z jejího playlistu, který zní z mobilního reproduktoru.

Původní dveře byly odstraněny a nahrazeny průhledným vodotěsným plátnem, které lze v případě nepříznivého počasí stáhnout, což je odkaz na model Méhari. Je opatřeno zipy, vstupní otvor je vysoko a připomíná tak prosklené dveře klasických vozů. Praktické plátno lze sejmout, srolovat a uložit za zadní sedadla do speciálních obalů.

Nad čelním sklem byla v návaznosti na střechu instalován kryt chránící před rozmary počasí. V létě chrání před paprsky poledního slunce a poskytuje tak stín.

Široké pneumatiky typu "mud" a matně zlatavé zapuštěné ráfky zajišťují dobrou přilnavost a vyšší stabilitu na všech typech silnic a zároveň umocňují celkový styl vozu.

Designéři sice měli volnou ruku, ale současně dbali na to, aby byl koncept realistický a efektivní. Upevnění některých prvků bylo pro techniky skutečnou výzvou, někdy je museli připevnit přímo k trubkovému podvozku, aby pevně držely na místě. To platí zejména pro ochranné rámy a rezervní kolo na střeše.

STAV DUCHA VYJÁDŘENÝ BARVAMI A MATERIÁLY

My Ami Buggy Concept používá tři barvy: černou, khaki a žlutou. Černá, inspirovaná kempinkovým vybavením umocňuje funkční a robustní charakter vozidla. Její různé odstíny - Anodised Black na podbězích kol a střeše, texturovaná černá Speckled Black pro vykovaný efekt na zádi - se dokonale snoubí s odstíny Anodized Khaki a Citric Yellow, což vozidlu dodává dobrodružný vzhled umocněný pečlivě propracovanými detaily.

Exteriér vozu My Ami Buggy Concept je dvoubarevný, takže působí atraktivně a dynamicky: odstíny Anodized Khaki vepředu a Speckled Black vzadu vytvářejí symetrii, jejímž cílem je také jasně odlišit přední a zadní část vozidla.

Odstín Anodized Khaki je poklonou přírodě, černá, která je synonymem síly a modernosti, zachycuje světlo a dramatizuje barvy kolem. Volba černé barvy byla rovněž motivována přáním použít tmavší odstín, který skryje nečistoty.

Mnoho klíčových prvků konceptu My Ami Buggy Concept je zvýrazněno prvky ve žlutém odstínu Citric Yellow. Jde například o sedadla, nabíjecí kabel, grafickou kapsli na dveřích, celý prostor pro zavazadla a celou řadu doplňků. Tato ostrá barva také naznačuje, že zvýrazněné objekty slouží funkčnímu účelu.

SMYSL PRO DETAIL

Pro ještě větší personalizaci oživují design další technické detaily.

Pruhy a polepy s motivem šípů, které jsou výrazným znakem značky Citroën, se opakují se stejnou grafikou na různých prvcích exteriéru a interiéru a udávají rytmus celého vozu. Evokují přitom mřížku chladiče modelu Traction, středovou konzoli koncepčního vozu 19_19, přední prahovou lištu vozu Ami One Concept a design odkládacích schránek modelu Ami. Při pohledu zvenku se objevují na krytech kol, výztužných chráničích, krytu nad čelním sklem, bočních ochranných krytech, držácích světelných lišt, spodní části nárazníku a zadní části zrcátek a uvnitř na držácích příslušenství, odkládacích schránkách a palubní desce

Na střeše na straně řidiče je nápis "Pilot", na straně spolujezdce "Copilot" a podobně jako v automobilových závodech je na sedadle řidiče číslo 01 a na sedadle spolujezdce 02 jako označení jejich místa.

Žluté nálepky v podobě šipek pod spojlerem ukazují jako odkaz na letectví směr větru. Podobný typ dekorace se nachází na podbězích kol.

Na bočním zrcátku řidiče je umístěn štítek "+", který odkazuje na elektromotor a póly baterie, stejně jako na parkovací místa vyhrazená pro elektromobily.

PRAKTICKÝ: FUNKČNÍ A ERGONOMICKÝ

STYLOVÝ, FUNKČNÍ A POHODLNĚJŠÍ INTERIÉR

V interiéru vozu My Ami Buggy Concept se designéři soustředili na tři oblasti: sedadla, odkládací přihrádky a úložný prostor pro zavazadla.

My Ami Buggy Concept je vybaven novými sedadly Advanced Comfort®, jejichž pěna byla u modelu Ami zvětšena z 35 mm na 70 mm. Díky přidání paměťové pěny jsou sedadla lehká a měkká. Lze je snadno vyjmout, jsou vzájemně vyměnitelná a omyvatelná. Jejich konstrukce, která se skládá ze dvou skořepin položených na sobě, je inspirována designem bójky, což je spojuje se světem plážových doplňků.

Úložné přihrádky jsou důmyslné a přenosné. Každá z nich má v kabině svou vlastní funkci, ale lze je vzít ven na piknik nebo výlet.

Poličky na palubní desce, které byly k dispozici již u modelu My Ami, byly přepracovány speciálně pro My Ami Buggy Concept. Nad poličkami je upevněn matně zlatý kovový držák, který zabraňuje pohybu předmětů.

Byla navržena specifická řada zavazadel, přičemž každý kus dokonale zapadá do vnitřních prostor vozu. Ledvinka se připevňuje k magnetu, který byl speciálně zapuštěn doprostřed volantu, a díky poutku ji lze upnout k pasu. Pod palubní desku v úložném prostoru, který pojme kabinové zavazadlo, se vejde lodní pytel s klopou. Ve spodní části ho drží trubková konstrukce, která zabraňuje jeho převrácení.

Úložný prostor je zabudován také ve spodním panelu průhledných dveří ve výšce sedadla, do něhož je možné ukládat nejrůznější předměty nebo velkou odnímatelnou tašku speciálně navrženou pro uložení v tomto prostoru, kterou lze otevřít zevnitř a může sloužit jako odkládací přihrádka. Dveře, které mají stejně u modelu Ami vždy obrácené otevírání, se odemykají speciálním zábavným tlačítkem.

Nabíjecí kabel je připevněn k rámu dveří spolujezdce pomocí prvku ve tvaru madla, které usnadňuje jeho držení a ovládání.

ATRAKTIVNÍ A FUNKČNÍ PŘÍSLUŠENSTVÍ S JEDINEČNÝM DESIGNEM

Prvky příslušenství vozu My Ami Buggy Concept nevznikaly jen jako stylistické cvičení designérů, ale cílem bylo, aby byly skutečně funkční. Designéři se vžili do role milovníků nejrůznějších volnočasových aktivit a zamýšleli se nad funkčními předměty tak, aby jízdy na palubě My Ami Buggy Concept byly zábavné i praktické.

Design doplňků v interiéru byl navržen tak, aby usnadňoval pohyby na palubě: manipulace s předměty je velmi intuitivní. Například kolečko, které se používá k uchycení předmětů nebo k prováděné nastavení, se v zájmu jednotnosti používá opakovaně. Jeho design instinktivně naznačuje, jak se používá. Upevňovací mechanismy mnoha doplňků jsou navrženy podle stejné šablony, jsou společné, lze je oddělit a přemístit na jiné místo v kabině, podobně jako při hře se stavebnicí.

To platí například pro držák fotoaparátu nebo kamery, které jsou nezbytné pro zachycení a okamžité sdílení nejzajímavějších momentů z cesty nebo krajiny, kterou projíždíte... Držák je vybaven univerzálním šroubem pro všechny typy přístrojů, lze jej vyjmout po uvolnění zabudované západky a umístit jej na jakýkoliv ze čtyř kotevních bodů na svislých rámech dveří řidiče a spolujezdce.

Vnější zpětná zrcátka se nastavují pomocí kulového kloubu zabudovaného v upevňovacím zařízení a lze je nasadit do k tomu určených pozic ve sloupcích dveří. Jsou rovněž odnímatelné.

Držák na kelímek nebo láhev lze umístit buď na palubní desku, nebo na držák nahrazující držák na tašky v My Ami.

Držák na telefon vyvinutý pro My Ami a umístěný napravo od sedadla řidiče má v My Ami Buggy Concept designový válcový tvar s upínacím kolečkem na pravé straně, které drží telefon na místě. Na držák lze vyrýt jméno a příjmení majitele, což někteří uživatelé bezpochyby ocení.

Pro upevnění mobilního reproduktoru v zaoblené prohlubni v palubní desce za volantem designéři navrhli nový kónický držák.

Od nápadu k realitě je u 3D tisku jen krůček. Každý z těchto doplňků je originál, je vytištěn na 3D tiskárně, a lze jej tedy libovolně reprodukovat.

My Ami Buggy Concept je především pozvánkou k tomu, abyste se oddali touze po svobodě, volném čase a nekonformitě. My Ami Buggy Concept je studie stylu, kterou by si člověk rád zařadil na dopis Ježíškovi a která ilustruje jednu z mnoha tváří, jež by mohl získat Ami, tento atypický objekt mobility značky Citroën, který je určen k objevování nových obzorů.