Jaká měřidla a kalibry vám nesmí chybět při práci na CNC strojích?

25.02.2024

Počítačem řízená obráběcí centra změnila obor obrábění k nepoznání. Díky nim dokážete jednoduše, svižně a efektivně vyrábět extrémně přesné díly. Přesně proto zcela nahradily zastaralá konvenční zařízení. Ani sebelepší stroj se však neobejde bez lidské ruky. Na co si musíte dávat pozor?

Fyzikální zákony neošálíte

Při obrábění pouhých setin milimetru musíte počítat s tím, že každý minimální detail dokáže snadno zničit celou práci. Stačí nepatrná změna teplot uvnitř stroje, případně neviditelné obroušení nástroje, a všechny nastavené rozměry jsou pryč. Z toho důvodu si nikdy nemůžete být jistí, jestli je vámi obráběný kus 100% přesný.

Zde přichází na scénu důležitý faktor – poctivost obráběče. Ten by měl vždy pečlivě změřit všechny důležité rozměry obrobku. A to i v případě, kdy vyrábí tisíce kusů najednou.

Naprostým základem při měření jsou digitální mikrometry. Ty dokážou rychle změřit vnější stěny vyrobených dílů. Určitě se neobejdete ani bez posuvného měřítka, hloubkoměru, dutinoměru či úchylkoměru.

Používejte kalibry

Některé rozměry klasickými měřidly nezměříte. Bavíme se hlavně o uložení díry a hřídele, případně o vnějších/vnitřních závitech. V tomto okamžiku přichází na řadu spíše čtyři druhy kalibrů – válečkový, třmenový, závitový a závitové měřicí kroužky. S jejich pomocí snadno zjistíte, jestli daný obrobek splňuje požadovanou přesnost.

Kde snadno a rychle pořídíte všechny kalibry i měřidla? Mrkněte se na webové stránky pod odkazem https://www.meridla.cz/kalibry/. Dostanete se do prostředí oblíbeného e-shopu Měřidla.cz, kde najdete veškeré normované pomůcky pro měření i zkoušení obrobků.

Tito odborníci vám vypracují cenovou nabídku přímo na míru. Čím více produktů nakoupíte, tím levnější každý z nich bude.

komerční sdělení