Jak vybrat sněhové řetězy?

06.01.2024
Fotka od byymee z Pixabay

Plánujete-li se v zimě vydat na hory, naprosto nezbytnou pomůckou jsou sněhové řetězy. Projedete s nimi totiž i náročný terén pokrytý sněhem. Na co se zaměřit při výběru sněhových řetězů, abyste dosáhli co nejlepších jízdních vlastností vozu?

K čemu slouží sněhové řetězy?

Řetězy na auto zajistí lepší záběr pneumatiky na vozovce zledovatělé nebo se souvislou hlubší vrstvou sněhu. Díky nim dosáhnete snadnějšího a bezpečnějšího ovládání vozidla, zkrátí se brzdná dráha. Povinnost použít sněhové řetězy reguluje též vyhláška č. 294/2015 Sb. Ta nám říká, že jejich nasazení je povinné všude tam, kde se objevuje příkazová značka C 5a – zobrazující modrý terč se symbolem kola s řetězy.

Před nákupem sněhových řetězů

Na trhu je k dostání několik typů sněhových řetězů, které se od sebe liší funkcí a rozměrem. V prvé řadě je třeba zvážit, jak často budeme řetězy používat. Jedná se pouze o jednorázovou dovolenou nebo jste na horách jako doma? V takovém případě je lepší investovat do dražších modelů s lepšími funkcemi.

Seznamte se s typy

Nejpoužívanějším typem jsou rychloupínací sněžné řetězy, které se nasazují před vjezdem na problematický úsek. V jejich prospěch hovoří vysoká spolehlivost a dlouhá životnost. Jediným mínusem by se mohla na první pohled zdát těžší manipulace. Ovšem k dostání jsou už i varianty s automatickým napínáním. Další alternativou jsou textilní řetězy, jež se doporučují hlavně na náledí. Velmi snadno se instalují, mají nízkou hmotnost. Poslední možností jsou chemické tekuté řetězy, které jsou ideální jako nouzové řešení, např. pro vyjetí zasněžené příjezdové cesty.

Na co je potřeba dát pozor

Sněhové řetězy vybíráme dle technických parametrů pneumatiky, a to šířky, výškového profilu a průměru disku kola. Při výběru je třeba brát v potaz i hmotnost vozu. Současně musíme mít na paměti, že s řetězy nesmíme překročit nejvyšší povolenou rychlost, která je 50 km/h.

komerční sdělení