Jak vybrat nosič na kolo

06.11.2022

Nosiče na kola jsou nezbytným příslušenstvím pro cyklisty, jenž rádi ze sedla jízdního kola různé kouty České republiky, ale i Evropy. Nosič na kolo zajistí pohodlnou přepravu bicyklu bez nutnosti jeho uložení do interiéru vozu, kde na něho hlavně rodiny s dětmi už nemají místo. Na co si dát pozor při výběru nosiče na kolo? Jaký typ nosiče zvolit? Na tyto i další otázky vám odpoví právě tento článek.

Střešní nosiče na kola

Střešní nosič na kolo je asi nejpoužívanějším a cenově nejdostupnějším způsobem, jak přepravit jízdní kolo. Tento typ nosiče vám nijak nebrání v přístupu do kufru a kola se při přepravě na střeše nijak zvlášť neušpiní.

Naopak nevýhodou je fyzicky náročnější montáž kol na střechu auta a zhoršené jízdní vlastnosti automobilu a zvýšená spotřeba paliva, související s velkým odporem vzduchu. Je třeba také myslet na to, že s kolem na střeše se nevejdete např. do většiny podzemních garáží.

Počítejte také s tím, že na každé kolo je třeba koupit nosič zvlášť. Pokud například chcete převážet na střeše 4 kola, budete potřebovat celkem 4 střešní nosiče na kola. Před pořízením nosiče kol na střechu budete potřebovat ještě tzv. příčníky, chcete-li hagusy, které se montují na střechu auta. Teprve na ně pak můžete umístit nosič na kolo. V poslední době je velmi prodávaný střešní nosič na kolo Thule UpRide 599, který umožní bezpečně převážet i kola s karbonovým rámem.

Nosiče kol na tažné zařízení

Nosič kol na tažné zařízení je asi nejpohodlnějším způsobem, jak převážet více kol najednou. Ke kolům budete mít snadný přístup a při montáži nehrozí poškrábání laku, nebo v horším případě poškození karoserie. Prémiové modely nosičů na tažné jdou navíc sklopit a umožní tak snadný přístup do kufru auta. Díky tomu, že jsou kola schovaná za zádí vozu navíc téměř nepoznáte rozdíl v chování a spotřebě vozu.

Nosič na tažné uveze podle konkrétního modelu až 4 kola a lze s ním zaparkovat i v podzemní garáži. Modely s větší nosností navíc v pohodě uvezou i stále populárnější elektrokola. Je však třeba počítat s tím, že hlavně při nepříznivém počasí budou kola po delší jízdě špinavá. Řešením může být ochranný obal na převoz kol.

Lekhou nevýhodou nosiče na tažné je jeho vyšší cena. Pokud navíc zatím nemáte na autě tažné zařízení, je třeba připočíst i náklady na jeho pořízení. Ale např. cenově dostupný nosič Peruzzo Pure Instinct umožní bezpečně převážet až 4 kola a je tak dobrou volbou pro rodiny se 2 dětmi.

Nosič na tažné zařízení je obvykle vybavený také tabulkou na třetí SPZ a brzdovými světly. Pořízení třetí SPZ vás vyjde na 600 Kč a její zápis do velkého technického průkazu na 50 Kč. Je to určitě pohodlnější, než pokaždé předělávat zadní SPZ.

Nosiče kol na páté dveře

V případě, že vám přijde nakládání kol na střechu moc náročné a nechce se vám pořizovat tažné zařízení, je tu ještě alternativa v podobě nosiče kol na páté dveře. Při jeho výběru dbejte na kompatibilitu s vaším autem.

Nosiče na páté dveře nejsou např. vůbec vhodné pro auta se zadními světly těsně pod úrovní zadního skla. Nosič na kolo samozřejmě nesmí zakrývat ani SPZ, nebo zadní světla.

Výhodou nosičů na páté dveře je to, že jsou relativně cenově dostupné a snadno se instalují. Hodí se však spíše pro větší vozy. Na vozech typu sedan se budete muset spolehnout na jiné řešení. Ale např. na taková Škoda Octavia v kombíku pohodlně uveze na kufru až 3 kola díky nosiči Menabo Stand Up 3.

Jakou značku nosiče na kola vybrat?

  • Pokud hledáte nejkvalitnější materiály a intuitivní montáž nosičů, určitě doporučujeme prémiové nosiče Thule. Jejich nosiče také splňují nejpřísnější bezpečnostní normy, takže se opravdu nemusíte bát, že byste kola po cestě ztratili.
  • Zlatou střední třídu s výborným poměrem cena/výkon pak představují např. nosiče na kola Menabo a nosiče kol Atera.

Zdroj foto: Peruzzo, Thule, Tazne.cz, Rameder, Envato

Autor: redakce