Jak se prodlužují technické prohlídky vozidel (STK) - Omnibus II

18.03.2021

Platnost technických prohlídek je prodloužena o 10 měsíců v celé Evropské unii ode dne jejich původní platnosti. Opatření se týká technických kontrol propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021. Ty, které propadly v období 1. února - 31. srpna 2020 byly již dříve prodlouženy o 7 měsíců. Znovu prodlužovat už jednou prodloužené STK není možné!

Na co se Omnibus II vztahuje?

  • lhůtu pravidelné technické prohlídky a platnost osvědčení o technické způsobilosti (tzn. lhůta skončila nebo skončí od 1.9.2020 do 30.6.2021, prodlužuje se o 10 měsíců).

Na co se Omnibus II nevztahuje?

  • protokoly o evidenční kontrole,
  • na prodloužení platnosti osvědčení o technické způsobilosti a 30 denní lhůty k provedení opakované technické prohlídky,
  • na lhůtu pravidelné technické prohlídky a platnost osvědčení o technické způsobilosti, která byla prodloužena podle Omnibus I (tzn., lhůta skončila od 1. 2. 2020 do 30. 8. 2020, prodloužila se o 7 měsíců - opětovně nelze).

Životní situace:

1. Skončí mi lhůta pravidelné technické prohlídky u vozidla do 20. 5. 2021, vztahuje se na mě prodloužení Omnibus II, pokud ano, tak do kdy nejdéle se musím s vozidlem podrobit pravidelné technické prohlídce?
Odpověď: ANO Omnibus II se na Vás vztahuje, u vozidla se lhůta prodlužuje o 10 měsíců, tj. do 20. 3. 2022.
2. Skončí mi lhůta pravidelné technické prohlídky u vozidla do 2. 7. 2021, vztahuje se na mě prodloužení Omnibus II, pokud ano, tak do kdy nejdéle se musím s vozidlem podrobit pravidelné technické prohlídce?
Odpověď: NE Omnibus II se na Vás nevztahuje, u vozidla zůstává původní lhůta tj. do 2. 7. 2021.
3. Skončila mi lhůta pravidelné technické prohlídky u vozidla k 20. 5. 2020, která se mi prodloužila o 7 měsíců podle Omnibus I tj. do 20. 12. 2020, vztahuje se na mě prodloužení Omnibus II, pokud ano, tak do kdy nejdéle se musím s vozidlem podrobit pravidelné technické prohlídce?
Odpověď: NE Omnibus II se na Vás nevztahuje, neboť se na prodloužení lhůty k provedení technické prohlídky podle Omnibus I, nedá použít čl. 5 odst. 1 a 2 nového nařízení Omnibus II. Marným uplynutím lhůty se stalo vozidlo k provozu nezpůsobilé a provozovatel vozidla nesmí takovéto vozidlo provozovat na pozemních komunikacích. V neposlední řadě nelze poukázat na skutečnost, že neplatné osvědčení o technické způsobilosti má dopady i do pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.
4. Byl jsem dne 15. 2. 2021 na pravidelné technické prohlídce v řádném termínu, ale při technické prohlídce mi byla nalezena vážná závada, kdy mi byla omezena technická způsobilost na dobu 30 dnů, tj. do 15. 3. 2021, vztahuje se na prodloužení 30 denní lhůty k vykonání opakované technické prohlídky Omnibus II?
Odpověď: NE Omnibus II se nevztahuje na prodloužení 30 denní lhůty k přistavení vozidla ke kontrole odstraněné závady, kdy marným uplynutím této lhůty se stává vozidlo technicky nezpůsobilé a provozovatel vozidla nesmí takovéto vozidlo provozovat na pozemních komunikacích.
5. Byl jsem 20. 2. 2021 na evidenční kontrole, vztahuje se na platnost protokolu o evidenční kontrole prodloužení 30 denní lhůty pro žádost o provedení změny v zápisu vlastníka nebo provozovatele vozidla v registru silničních vozidel podle Omnibus II?
Odpověď: NE Omnibus II se nevztahuje na prodloužení platnosti protokolu o evidenční kontrole, kdy marným uplynutím této lhůty v rámci řízení o žádosti při změně provozovatele nebo vlastníka vozidla nelze použít.
6. Vozidlo mám vyřazeno z provozu (v tzv., depozitu), kdy u vozidla skončila lhůta k provedení pravidelné technické prohlídky a platnost osvědčení o technické prohlídce do 25. 1. 2021, vztahuje se na mě prodloužení podle Omnibus II?
Odpověď: ANO Omnibus II se na Vás vztahuje, u vozidla se lhůta a platnost osvědčení o technické způsobilosti prodlužuje o 10 měsíců, tj. do 25. 11. 2021.

Legislativa

Dne 22. února 2021 bylo v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněno nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2021/267 ze dne 16. února 2021, kterým se stanoví zvláštní a dočasná opatření s ohledem na přetrvávání krize způsobené onemocněním COVID-19, jež se týkají obnovení či prodloužení některých osvědčení, licencí a povolení, odkladu některých pravidelných kontrol a pravidelného školení podle určitých částí právních předpisů v oblasti dopravy a prodloužení některých období uvedených v nařízení (EU) 2020/698 (dále jen "nařízení" nebo "Omnibus II.").
Podle článku 5 odst. 1 nařízení cit.: "Bez ohledu na čl. 5 odst. 1 a čl. 10 odst. 1 směrnice 2014/45/EU a bod 8 přílohy II uvedené směrnice se lhůty pro technické prohlídky, které by v souladu s uvedenými ustanoveními jinak byly nebo měly jinak být provedeny mezi 1. září 2020 a 30. června 2021, považují za prodloužené o dobu 10 měsíců.".
Podle článku 5 odst. 2 nařízení cit.: "Bez ohledu na článek 8 směrnice 2014/45/EU a bod 8 přílohy II uvedené směrnice se platnost osvědčení o technické způsobilosti vozidla s datem uplynutí platnosti mezi 1. září 2020 a 30. června 2021 považuje za prodlouženou o dobu 10 měsíců.".

Zdroj: TZ Ministerstvo dopravy

Reklama: