Jak se připravit na sofistikované řezání závitů? Klíčem je pořádné vybavení

26.01.2024

Obrábění kovů je nestárnoucí obor, který tu s námi bude navždy. I přesto se samozřejmě postupem let vyvíjí a dokáže si poradit se stále náročnějšími zakázkami. Jaká činnost patří mezi nejnáročnější úkoly? Odpovědí je řezání závitů. Jak na něj?

Připravte si nástroje

Nezáleží na tom, jestli obsluhujete konvenční soustruh, nebo pracujete na nejnovějším CNC stroji – alfou i omegou úspěchu jsou kvalitní závitníky. I sebemenší dílna jich musí mít k dispozici minimálně několik desítek. Stačí se podívat do strojírenských tabulek, kde najdete bezpočet normovaných druhů i provedení závitů.

Nejdříve se zaměřte na závitníky strojní. Právě ty budete nasazovat do svých soustruhů, frézek i vrtaček. Pro každý normovaný rozměr budete potřebovat variantu jak pro průchozí, tak i slepé díry. Kupujte jen nástroje s vaporizovaným povrchem, protože taková úprava značně zvyšuje jejich odolnost. Není nic horšího, než když vám zbytečně praskne závitník uprostřed řezání.

Stejně tak budete potřebovat i závitníky maticové. Ty jsou určené spíše pro tenkostěnné materiály. Díky svému tvaru totiž nevylamují materiál, což je v případě plechů velmi důležitá vlastnost.

Spolehlivý dodavatel

Po samotném řezání přichází na řadu zkoušení šroubovice s pomocí kalibrů. Neobejdete se bez závitových měřicích kroužků i klasických závitových kalibrů. I zde se bavíme o desítkách pomůcek.

Jak objednat veškeré potřeby pro vytváření závitů snadno, rychle a za příjemnou cenu? Podívejte se na webové stránky jedněch z největších hráčů na našem trhu – e-shop Nastroje.cz.

V nabídce těchto odborníků najdete všechny normované nástroje, kalibry, a dokonce i měřidla. Po vytvoření objednávky expedují zboží do pouhých 24 hodin, takže se nemusíte zdržovat čekáním.    

komerční sdělení