Hyundai Motor nabízí nahlédnutí do technologie skrytých světlometů, které jsou ozdobou zcela nového modelu Tucson

11.12.2020

Společnost Hyundai Motor zveřejnila nové podrobné informace o své charakteristické technologii skrytých světel, která nedávno debutovala v Evropě s uvedením zcela nového modelu Tucson.

Většina koncepčních vozů, které navrhují výrobci automobilů, vyniká intenzivními high-tech designem. Jen málokdy se však tyto vozy dostanou do sériové výroby. Světlou výjimkou je zcela nový Tucson, jehož vzhled je téměř identický s koncepčním SUV Hyundai Vision T, které bylo představeno na autosalonu v Los Angeles v roce 2019. Vision T zaujal již v té době odborníky i širokou veřejnost novou designovou identitou značky Hyundai, "smyslnou sportovností", a odvážnou maskou chladiče s futuristickými parametrickými skrytými světlomety.

Tato designová inovace dokonale začleňuje nejmodernější osvětlovací technologie do masky chladiče s parametrickou strukturou drahokamu, která zásadním způsobem utváří ohromující osvětlení vozidla. Tato parametrická skrytá světla jsou dokonalou verzí technologie "skrytého osvětlení", kterou značka Hyundai použila u některých ze svých v Evropě nenabízených modelů.

První technologie skrytého osvětlení značky Hyundai

V roce 2019 se model Hyundai Palisade, který je globální vlajkovou lodí značky Hyundai v segmentu SUV, stal prvním vozidlem vybaveným technologií skrytého osvětlení. Jeho dlouhé, vertikálně protažené zadní sdružené svítilny jsou propojeny matně chromovanou ozdobnou lištou. Obvykle je taková ozdobná lišta jen jedním z mnoha designových prvků umocňujících dojem trojrozměrnosti. Po zapnutí světel na ní jemné paprsky z diod LED vytvářejí tlumené světlo. Tato první verze skrytých světel byla představena primárně z estetických důvodů a jejich účelem je umocnit krásu zadních svítilen modelu Palisade.

Technologie skrytého osvětlení u světel pro denní svícení

V dalším průběhu loňského roku představená osmá generace modelu Sonata se stala prvním modelem značky Hyundai s technologií skrytého osvětlení v předních světlometech. Designéři modelu Sonata vyšli rovněž z designové identity "smyslné sportovnosti" a nalezli nový způsob, jak ukrýt světlomety LED do chromovaného ozdobného obložení. Tohoto cíle dosáhli u modelu Sonata použitím chromovaných povrchů ve světlech pro denní svícení, které vypadají při vypnutých světlech jako běžné chromované ozdobné prvky. Při jejich výrobě se používá proces "laserového leptání", kterým se na povrch nad zdroji LED nanáší chromová vrstva v různé intenzitě a intervalech. Výsledkem je, že světla pro denní svícení umožňují u modelu Sonata na základě technologie skrytého osvětlení lepší viditelnost díky širší ploše vydávající světlo.

Skryté osvětlení v novém modelu Hyundai Grandeur

Hyundai od té doby rozšířil využití technologie skrytého osvětlení i na nový Grandeur, další model nabízený mimo Evropu. Nový Grandeur se stal prvním vozidlem značky Hyundai, u něhož je technologie skrytého osvětlení začleněna do masky chladiče.

Na rozdíl od modelu Sonata však skrytá světla nového modelu Grandeur musela splňovat určité bezpečnostní požadavky. Zatímco skryté osvětlení modelu Sonata slouží především designu, skrytá světla nového modelu Grandeur plní rovněž funkce světel pro denní svícení a ukazatelů směru, u nichž je viditelnost prvořadá.

Parametrická skrytá světla zcela nového modelu Tucson

Zcela nový Tucson se zvlášť markantně vyznačuje dokonalým napodobením odvážného a futuristického designu přídě studie Vision T Concept. Při vypnutých světlometech je příď pokryta tmavými, geometrickými vzory, aniž by bylo patrné odlišení masky chladiče od dokonale integrovaných charakteristických světel LED pro denní svícení.

Světla pro denní svícení jsou u zcela nového modelu Tucson pětkrát větší než u nového modelu Grandeur. Z tohoto důvodu by celek vypadal při vypnutých světlometech jinak než maska chladiče, pokud by se použila technika laserového leptání pro vytvoření drobných děr pro efektivní propouštění světla jako u modelů Sonata a Grandeur. Výroba by navíc byla zdlouhavá. Hyundai proto využil pro výrobu velkých světlometů zcela nového modelu Tucson nejmodernější osvětlovací technologii na základě tzv. "polopropustného zrcadla". Tento proces zahrnuje nanesení tenké speciální vrstvy kovu na vnitřní plochy vnějších krycích skel. Při zapnutí světel pro denní svícení získá tmavě chromovaná maska chladiče tvary připomínající drahokamy. Tento mimořádně přitažlivý efekt umocňuje uhlazený celkový vzhled vozu.

Konstrukce skrytých světel zcela nového modelu Tucson

Inženýři značky Hyundai při použití nové konstrukční metody uskutečnili řadu důkladných testů a na základě jejich výsledků skryté světlomety průběžně optimalizovali. Virtuálně například napodobovali nepříznivé provozní podmínky změnami působení tepla zevnitř světlometů i zvenku, aby ověřili odolnost vůči teplotní roztažnosti a případnému vzniku prasklin. Inženýři zajistili teplotní odolnost výběrem materiálů s obsahem niklu a chromu a současně dodali masce chladiče správný odstín jemnými barvami tmavého chromu. Skrytá světla zcela nového modelu Tucson dokážou díky tomu odolávat nejrozmanitějším provozním podmínkám.

Nanesení materiálu na krycí skla světlometů LED samozřejmě snižuje propustnost světla, a tím i účinnost osvětlení. Proto bylo nezbytné zvýšit jas světla na úroveň, která splní bezpečnostní standardy. Hyundai zvýšil výkon a počet diod LED. Výsledný jas tak překonal požadovanou úroveň dokonce i po nanesení vrstvy niklu a chromu.

Díky vyššímu výkonu modulů LED je zajištěna vynikající viditelnost. Designéři značky Hyundai mohli pomocí technologie polopropustného zrcadla použít pro Tucson světlomety připomínající drahokamy. Vnější krycí skla byla navíc na vnitřní straně opatřena vrstvou chromu a niklu. To znamená, že ve vypnutém stavu vypadají stejně jako maska chladiče. Po zapnutí pak slouží jako světla pro denní svícení a ukazatele směru.

Více elektrické energie ovšem znamená také vyšší teploty uvnitř světlometů. Hyundai proto použil technologii OHP (Over-Heat Protection), která je chrání proti přehřátí. Tento systém používá senzor teploty, aby zabránil poškození. Jakmile senzor detekuje nadměrné teplo, okamžitě sníží množství přiváděné elektrické energie, aby udržel teplotu světlometového modulu v požadovaném rozsahu. Díky této pojistce se podařilo uskutečnit řešení, které uspokojuje přísné požadavky na design, funkčnost a odolnost světlometu bez kompromisů ohledně jasu světla.

Skryté osvětlení v zadních sdružených svítilnách zcela nového modelu Tucson

Designéři zcela nového modelu Tucson použili technologii skrytého osvětlení také v zadních sdružených svítilnách, které se vyznačují stejně dramatickým vzhledem. Na každé straně zadních svítilen jsou umístěny horizontálně protažené trojúhelníkové díly. Šedá průsvitná krycí skla částečně blokují světlo zvenku, když jsou světla vypnutá. Pokud jsou svítilny s diodami LED zapnuté, krycí skla se světelnou clonou vyzařované světlo rovnoměrně a intenzivně rozptylují, a umocňují tak jasný vzhled, u něhož trojúhelníky jakoby roztahují společně svá "křídla".

Metoda realizace je však odlišná od světel pro denní svícení, která používají technologii polopropustného zrcadla. Vnější krycí skla zadních sdružených svítilen jsou složena z průsvitných prvků a černých plošek s relativně nízkou mírou pronikání světla. Vnitřní části zadního krytu jsou navíc černé, což maximalizuje efekt skrytého osvětlení. Designéři značky Hyundai završili vzhled jedinečných zadních sdružených svítilen zcela nového modelu Tucson vyrytými trojúhelníkovými vzory. U vypnutých světel tyto partie zakrývají speciální skla se světelnou clonou.

Hyundai plánuje využití technologie skrytého osvětlení s diodami LED a polopropustným zrcadlem i u dalších budoucích modelů. Nová metoda výroby může být využívána i u mnohem větších světlometů, jaké má například zcela nový Tucson. Společnost očekává, že její budoucí autonomní vozidla budou odesílat informace okolním vozidlům a chodcům přímo prostřednictvím světlometů. Zcela nový Tucson posouvá technologii skrytého osvětlení studie Vision T Concept na novou úroveň, a ukazuje tak, že krásného designu lze dosáhnout pouze s využitím technologické evoluce.