Elektronická dálniční známka je hračka. Kde ji pořídit?

09.11.2023

Rok 2021 s sebou přinesl řadu zajímavých změn pro všechny motoristy. Zdaleka nejvýraznější novelou bylo zavedení elektronických dálniček, stejně jako úprava seznamu osvobozených vozidel. Chcete jezdit zodpovědně a bez pokut? Víme, jak na to.

Koupit/nekoupit

Nejdříve se podíváme na provozovatele, kteří musí/nemusí koupit dálniční známku. V těchto případech se bavíme o takzvaných osvobozených vozidlech.

Zdaleka nejpočetnější skupinou v tomto seznamu jsou ekologicky šetrnější vozidla s elektrickým pohonem. Výjimka se vztahuje i na vodíkový, případně hybridní pohon. Jaký znak musí dané prostředky splnit, aby byly osvobozeny od placení dálničky? Na každý ujetý kilometr musí vypustit méně než 50 gramů oxidu uhličitého.

Do tohoto seznamu se paradoxně řadí i veteráni se zvláštní SPZ a platným průkazem historického vozidla.

Velmi početnou skupinou jsou vozidla přepravující zdravotně postižené osoby s průkazem ZTP, ZTP/P.

Podobnou úlevu pocítí i lidé, již vozí nezaopatřené dětí trpící vážnou nemocí (zhoubný nádor nebo hemoblastóza).

Nesnažte se zneužívat toto privilegium ke svému prospěchu. Budete-li dopadeni, těšte se na postih ve výši 100 000 Kč.

Buďte zodpovědní

Jak vidíte, pro většinu motoristů je dálniční známka nutností. Pokud tedy nechtějí riskovat pokuty ve výši až dvacet tisíc korun. Přesně proto raději neriskujte (ani v situaci, kdy jedete jen kousek) a pořiďte si dálničku.

Kde koupit dálniční známku? Mrkněte se například na webové stránky známých obchodníků z Elektronická dálniční známka. V jejich prostředí si budete moci zvolit ze tří běžných variant – nejlevnější desetidenní za 310 Kč, třicetidenní za 440 Kč a nejvýhodnější roční za 1 500 Kč.

Celý proces budete mít sfouknutý za několik minut. Stačí si rozkliknout vložené odkazy a ihned se před vámi objeví přehledný formulář. Do něho zadáte zemi registrace, vaši SPZ, preferovanou dobu i začátek platnosti. Poté s pomocí platební brány zaplatíte (přes kartu / platební účet). V mžiku vám do e-mailové schránky přijde potřebné potvrzení a můžete začít bez obav jezdit.

Podpoříte českou přírodu

Jaké výhody s sebou přináší česká dálniční známka od zmíněných obchodníků? Hlavně dobrý pocit z pomoci přírodě. Za každou zakoupenou službu totiž daná společnost podpoří některý z nevládních projektů na ochranu přirozeného ekosystému České republiky.

Bavíme se hlavně o výsadbě nových stromků, které hrají důležitou roli v přírodě. Pomáhají snižovat množství oxidu uhličitého, slouží jako domov pro ptáky i jiná zvířata, zadržují vodu v půdě a svým stínem ochlazují silnice. V tuto chvíli se daní obchodníci postarali o výsadbu 56 560 stromků napříč celou zemí. Mrkněte na jejich stránky a přesvědčte se sami.       

komerční sdělení

Fotka od John Howard z Pixabay