Elektromobily jako alternativa ke klasickým autům: Jaké mají přednosti a co je znevýhodňuje?

14.02.2021

Ještě před nějakými 20 lety se zdálo používání elektromobilů v běžném provozu spíše jako sen, dnes už jde ale o realitu. Elektromobilita začíná v některých zemích, kupříkladu na severu Evropy, dokonce dominovat. A auta na elektřinu si získávají stále větší popularitu také v České republice. Mají mnoho výhod, dají se však najít i nedostatky, kvůli kterým mnoho lidí v tento okamžik dává přednost raději vozidlům se spalovacími motory.

Hlavní pozitiva elektromobilů

V první řadě je samozřejmě nutné zdůraznit ekologickou stránku věci. Pokud budete používat elektromobil, výrazně přispíváte k udržení životního prostředí. Spalovací motory jej nepochybně více zatěžují, a to i přes výrazné zlepšení v posledních letech. Auta na elektřinu neprodukují žádné škodlivé plyny během jízdy.

Velkou předností jsou nízké provozní náklady. Nabíjení elektromobilu přes dobíjecí stanice vás vyjde levněji, než pokud byste do vozidla tankovali palivo. Cenový rozdíl může dělat klidně desítky korun při přepočtu na každých 100 kilometrů.

Nevýhody elektromobilů

Jestliže jsem uvedl, že je provoz elektromobilu levný, je zapotřebí zmínit zatím vyšší pořizovací náklady. Běžné auto se spalovacím motorem dnes koupíte pod 400 tisíc korun, zatímco elektromobily vyjdou zhruba na dvojnásobek. Záleží samozřejmě na konkrétních typech a značkách. Relativně pozitivním faktem je, že cena vozidel na elektřinu rychle klesá spolu s tím, jak roste poptávka a výroba těchto automobilů.

Další negativní věcí je stále nedostatek dobíjecích míst. Ačkoliv už dnes ve vyspělé Evropě najdete nabíjecí stanice poměrně často, stále jich není tolik, aby již brzy mohly elektromobily zcela nahradit vozy na benzín a naftu.

Elektromobily jsou určitě dobrým řešením. Otázkou zůstává, zda je jimi vůbec možné stoprocentně nahradit současné vozy. I výroba elektřiny totiž má své limity, na což se nesmí zapomínat.

Fotka od Ismael Marder z Pixabay