Důvody pro změnu dopravního značení: Zlepšení bezpečnosti i snaha o ochranu životního prostředí

20.02.2024

Na dopravní značky často nadáváme. Zatímco na některých místech relevantní značení zcela chybí, jinde se musíme příslovečně proklestit džunglí značek všeho druhu. Faktem však zůstává, že se bez nich neobejdeme, protože usměrňují a řídí jinak chaotický svět dopravy. Ale co když se situace na určitém úseku silnice změní? Řešení je poměrně snadné – stačí podat podnět na změnu k příslušnému úřadu. 

S čím můžete na úředníky vyrukovat?

Důvodů pro změnu značení je celá řada. Mezi nejčastější podněty patří snaha o prostou změnu dopravní situace, například kvůli nárůstu počtu aut nebo nové silnici, kde provoz není kvůli absenci značení plynulý – anebo je naopak příliš rychlý a nebezpečný.

Ke změně značení může dojít i v zájmu bezpečnosti, například v reakci na časté nehody, pro ochranu chodců a cyklistů či v rámci prevence nedisciplinovaného řízení.

Roli však může sehrát i ekologie - snaha o ochranu životního prostředí. Města aktivně bojují proti emisím a hluku a podporují ekologičtější způsoby dopravy. Vhodně zvolené dopravní značení pak samozřejmě hraje důležitou roli v usměrňování dopravy a budování infrastruktury pro cyklisty a chodce.

V neposlední řadě se značení může změnit i v reakci na potřeby a stížnosti občanů. Nedostatek parkovacích míst, hluk z dopravy nebo absence bezbariérového přístupu – to vše patří na seznam oprávněných požadavků na změnu značení.

Podnět může podat každý, tak do toho

Dobrá zpráva je, že se na příslušný orgán (závisí na kategorii a třídě komunikace) se může obrátit občan i právnická osoba. Nejrychlejším způsobem je poslání podnětu přes online aplikaci Ředitelství silnic a dálnic – Silniční a dálniční síť.

Pokud máte pocit, že určitý úsek silnice doslova volá po změně, nemeškejte a navrhněte lepší řešení. Nezáleží na tom, jestli se jedná o dopravní značení v Praze, nebo na malém městě. I drobná změna může zlepšit život v dané lokalitě a možná i zachránit životy.

komerční sdělení