Co trápí naše nohy

10.02.2022

Zapomenutý představitel české literární avantgardy Karel Konrád kdysi napsal, že ženy, které mají krásné nohy, by měly chodit po rukou. Autora k zajímavému návrhu vedla nepochybně představa vlastního estetického zážitku, nicméně uhodil hřebík na hlavičku: Zatěžováním nohou se ztrácí jejich krása. Nezpůsobuje to sice jenom obyčejné chození, ale především stání či sezení kombinované s větší fyzickou zátěží a samozřejmě genetické dispozice a hormonální výkyvy, ke kterým dochází například v těhotenství. Řeč je o varixech, česky řečeno o křečových žilách.

Nemusí nutně jít o křeče

Křečové žíly vídáváme na dolních končetinách včetně chodidel. Jsou to nevzhledné modré hrbolky. Vznikají, když chlopně v žilách nepracují tak, jak by měly, takže ani krev se v nich nepohybuje správně. Takové žíly jen zřídka vyžadují okamžitě léčbu ze zdravotní indikace (krvácení, žilní záněty, patologické změny na pokožce, bércové vředy), ale pokud se přidají otoky, bolesti a pocit unavených nohou, jež představují značný diskomfort, léčba je po ruce. Na výběr je množství variant, domácké recepty nevyjímaje. Mnozí pacienti chtějí léčbu jenom z kosmetických důvodů - chtějí se zbavit "ošklivých" křečových žil. Dělají ale dobře, každá, byť nepatrná křečová žilka představuje potenciální riziko do budoucna, kdy se spojí např. s počínajícím onemocněním kardiovaskulárního systému a vyústí v nebezpečnou trombózu. Odborníci tuto situaci dobře ilustrují doporučením "Zbavte se toho, dokud je čas" (u žen to znamená dokud nejste v přechodu, změna hladiny hormonů nedělá cévním stěnám vůbec dobře).

Jak vybírat, abychom nepřebrali

Protože varixy trápí značnou část populace, pomáhali lékaři stovkám a tisícům pacientů, na nichž si ověřili celou řadu postupů. si vyzkoušeli celou řadu postupů. Dlužno říci, že byli velmi úspěšní. V současnosti je k dispozici k odstranění křečových žil nepřeberné množství metod. Pochopitelně nejsou všechny pro každého. Mezi nejznámější patří:

  • Klasické chirurgické operace

Pokud varixy dosahují velkých rozměrů a zabírají větší plochu, primárně se nabízí je chirurgicky odstranit, tedy vyříznout. To se obvykle odehrává v celkovém uspání. Nejčastěji se to provádí formou tzv. ligace a strippingu. kdy se uskuteční dva řezy. První v blízkosti třísel pacienta v horní části cílové žíly a další dále po noze, buď v kotníku nebo koleni. Vrchol žíly je podvázán a utěsněn. Dnem žíly se provlékne tenký, ohebný drát, a když se vytáhne, vezme žílu s sebou.

  • Sklerotizace varixů je relativně nová a stále častěji vyhledávaná procedura, kterou by bylo možné nazvat léčbou chemickou v tom dobrém slova smyslu. Do žil spíše malé a střední velikosti se vstříkne roztok, který je zjizví a uzavře. Okem patrné přestanou být v horizontu několika týdnů. Zákrok se musí alespoň jednou opakovat, je však ambulantní a téměř bez nároků na rekonvalescenci.

  • Laserové ošetření se často používá k uzavření menších žilek a také pavoučích žilek. Na žílu jsou aplikovány silné záblesky světla, které postupně mizí.

  • Radiofrekvenční ablace

Energie rádiových vln zahřeje žílu, způsobí kolaps jejích stěn, čímž ji účinně uzavře a utěsní. Tomuto způsobu se dává přednost u větších křečových žil a obvykle u něj postačí lokálním anestetikum.

Na nohách záleží

Jedno norské přísloví praví, že nohy jsou druhé srdce. Lidová moudrost zde zase jednou předběhla špičkovou vědu a měla naprostou pravdu. Proto je nanejvýš nutné věnovat svým nohám pozornost dříve, než se začne ozývat srdíčko. Správná péče o ně zahrnuje pohyb, polohování a také prevenci, popř. likvidaci křečových žil.

Jste v rodině náchylní k varixům? Myslíte, že žena s varixy by měla nosit minisukně? Jaký je váš názor na zákroky, které mají předcházet vážnějším onemocněním?

komerční sdělení