Co obnáší STK

26.01.2022

Technická kontrola vozidel se provádí každé dva roky. U nových vozidel po prvních čtyřech letech. Přesto řada řidičů neví, co vlastně STK obnáší. Na co se tedy připravit, pokud se blíží konec platnosti technické kontroly vašeho vozidla?

Co si vzít sebou na STK

Před cestou na stanici technické kontroly si sebou nezapomeňte vzít dokumenty k vašeho automobilu. Především jde o velký technický průkaz, případně také osvědčení o registraci vozidla a osvědčení o technickém průkazu, což je malý technický průkaz. Pokud je nutně vyžadováno, pak nezapomeňte ani na osvědčení o měření emisí dle § 41 zákona č. 56/2001 Sb. ve znění pozdějších předpisů a protokol o měření emisí dle § 41 zákona č. 56/2001 Sb.

Někdy je dobré si vzít i protokol o předchozí prohlídce z důvodů opakované technické prohlídky vašeho automobilu.

Přesto všechno, pokud vyrazíte na STK pouze s velkým technickým průkazem, mělo by to každé stanici technické kontroly stačit.

STK kontrola

Co obnáší samotná STK? Jedná se o kontrolu konkrétních bodů, které jsou stanovené zákonem. Pracovníci stanice technické kontroly kontrolují řízení, geometrii, provádí řádnou identifikaci automobilu dle jeho VIN, testují brzdový systém, tedy účinnost brzd, stav podvozku a jeho částí. Dobrému stavu vozidla podléhá také míra koroze na karoserii. Dále je nutné zkontrolovat motor a jeho výkon, výfukový systém a provádí se samozřejmě i nadále měření emisí, které ještě donedávna mělo svou samolepku na registrační značce. V neposlední řadě jde o test funkčnosti bezpečnostních prvků automobilu, jakými jsou pásy a airbagy, kontrola povinné výbavy a další.

Jestliže váš automobil všemi těmito testy projde, bude uschopněn k provozu na pozemních komunikacích na další dva roky. Pokud ne, následuje výčet zjištěných nedostatků, které je třeba odstranit do uvedeného data a následně se dostavíte k opakované technické prohlídce.

Měření emisí

Jak už je uvedeno, měření emisí se provádí i nadále, ovšem již není nutnost umisťovat samolepku na zadní registrační značku vašeho automobilu. Měření emisí se vždy provádí jako první, po jeho absolvování se teprve přechází ke kontrole technického stavu vozidla.

Kam jet na STK

Největší STK a měření emisí Olomouc pro vás provede řádnou kontrolu stavu vašeho vozidla. Stanice technické kontroly STK Nová vás přijme také bez objednání. Pro více informací volejte 800 200 211, anebo se dostavte přímo do provozovny STK Nová každý všední den od 7 - 17 hodin. Více informací naleznete na internetových stránkách www.stknova.cz.

STK na dálku

Pokud nemáte čas, využijte technické kontroly na dálku. Pro váš automobil přijede pracovník STK Nová ve smluvený čas a po provedení prohlídky vám automobil vrátí. Vše potřebné vyřídí přímo v STK Nová za vás. O svůj automobil nemusíte mít strach, svěříte jej do ruky profesionálům, kteří jsou navíc k těmto účelům pojištění.

Službu STK na dálku využijete pro osobní automobily do 3,5 tuny a poskytuje se pouze pro vozidla se stále platnou STK.

STK NOVÁ
Sladkovského 160/53,
779 00 Olomouc
Email: info@stknova.cz 

Provozovatel:
DIZIONARIO s.r.o.
Holice 1021
779 00 Olomouc
IČ: 02376903

komerční sdělení

Foto: STK Nová Olomouc