Co je třeba zvážit při výběru rodinného vozidla

05.10.2021

Při nákupu rodinného vozidla hraje roli mnoho faktorů, které je potřeba předem zvážit. Asi nejdůležitějším je bezpečnost - budete přece v autě vozit to nejcennější, vaši rodinu. Nezapomeňte proto prozkoumat hodnocení vozidla v nárazových testech.

V evropských Euro NCAP testech může automobil získat maximálně 5 hvězdiček. V testech se hodnotí bezpečnost jak pro cestující, tak i pro chodce. Dbá se nejen bezpečnost při nehodě, ale také před ní, to znamená funkčnost a spolehlivost asistenčních systémů, které v bezpečnosti vozu hrají velmi důležitou úlohu. Pro rodinný vůz jsou velice důležité i bezpečnostní prvky zaměřené na děti, jako jsou dětské bezpečnostní zámky a kotvy ISOFIX pro autosedačky.

Pozor při nákupu ojetého vozu

Mnoho řidičů dává při nákupu přednost ojetému vozu kvůli nižší ceně. V takovém případě byste ovšem nikdy neměli zapomenout si vůz důkladně prověřit. Obchodníci s ojetinami totiž dokážou být velmi kreativní v tom, jak kupce ošidit. Vždy si proto ověřte historii auta pomocí online služeb jako je například checkcardna.com, která odhalí, zda auto nebylo bourané, kradené a podobně. Prověřit stav vozu můžete i pomocí služby myfreevin.com/cz/, která je v češtině a zdarma. Stačí jen zadat VIN kód a ihned zjistíte, ve které zemi byl vůz vyroben, historii jeho oprav, stav záruky a spoustu dalších informací.

Jak velké auto pořídit?

Důležitou otázkou je také typ karoserie a velikost vozidla. Velikost vozu není jen o počtu sedadel. Na delších cestách na dovolené či rodinné výlety budete mít ve vozidle mnoho dalších věcí, jako jsou hračky, zavazadla a podobně. Budete proto pravděpodobně potřebovat větší kufr. Mnoho lidí proto dává při nákupu rodinného auta přednost SUV, která bývají nejen prostornější, ale i bezpečnější. Nevýhodou ovšem bývá vyšší cena a spotřeba. Velmi oblíbené jsou také vozy kombíky s velkým zavazadlovým prostorem, nebo vozy, kde je možno umístit i třetí řadu sedadel.

Fotka od tookapic z Pixabay