Co je to imobilizér a jak postupovat v případě jeho poruchy? Známe odpověď

01.06.2021

Imobilizéry najdeme v dnešní době prakticky v každém autě. Jejich hlavním úkolem je ochrana auta před odcizením, někdy však dokážou pozlobit i samotného vlastníka vozidla. To se může projevit kupříkladu nedokonalým centrálním zamykáním, zpožděnou reakcí klíče nebo dokonce tím, že vůz nepůjde nastartovat a motor se pouze protočí spolu se zazněním kontrolek. Co tedy dál?

Co to je vlastně imobilizér

Imobilizér je zařízení, které blokováním elektrických obvodů systému chrání vozidlo před odcizením. Brání tedy nastartování motoru v případě, že byl vložen nesprávný autoklíč. Díky chytré mechanice nelze zachytit signál kódu vzdáleně, zloděj by musel stát přímo vedle vás, což v případě obvyklého alarmu možné bohužel je.

Typy imobilizérů

Imobilizér s pevným kódem má stejný kód jako samotné vozidlo, proto k jeho opravě postačí přinést pouze samotný klíč. Imobilizér s krypto-kódem vyžaduje při opravě jednak původní klíč, tak i vozidla jako takové. Seřízení se totiž provede přes řídící jednotku. Imobilizér s plovoucím kódem se obecně považuje za ten nejbezpečnější, neboť při každé jedinečné manipulaci se vygeneruje nový kód a řídící jednotka znovu ten samý již nepřijme.

Postup v případě jeho poruchy

Jediným jistým řešením je návštěva příslušného servisu, snahy o domácí opravu nebo pomoct od kamaráda souseda mohou ústit v ještě větší náklady na opravu. Ty totiž samy o sobě nejsou nijak vysoké a pohybují se v poměrně nízkých cenových relací. Bude vám provedena kompletní diagnostika problému a vy budete moct s čistým vědomím odejít, že je opět vše tak, jak má být.

Odkládat jakoukoliv opravu vašeho vozu se zpravidla nevyplácí. A to i v případě kalibrace imobilizéru, řídící jednotky, dálkového ovládání a dalších elektronických komponentů.

Image by Jay Lamping from Pixabay